Kıbrıs’ta Gezilebilecek Yerler

Gezi için rotanızı Kıbrıs’a çevirdiğinizde zamanınızı en verimli şekilde geçirmenizi sağlayacak olan pek çok farklı yer görebilirsiniz. Harika bir Kıbrıs gezisi yapmak için mutlaka uğramanız gereken yerlere bazı örnekler vermek isteriz.

  • Surlariçi

Lefkoşa’da bulunduğu için kolaylıkla ulaşım sağlayabileceğiniz Surlariçi, zamanında bu bölgeyi düşmanlardan korumak için inşa edilmiş bir yer.  En az iki saatinizi ayırmanız gereken bu bölgeyi ilginç kılan çember şeklinde hazırlanmış olan sütunların bir araya gelmesinden oluşmasıdır. Özellikle bu bölgedeki tarihi yapılar ve çok eski dönemlerden kalma caddeler sizi çok etkileyecek!

  • Venedik Sütunu

Venedikliler tarafından 1550 yılında inşa edilmiş olan Venedik Sütunu Atatürk  Meydanı’nda bulunuyor ve bu meydanda Lefkoşa’nın en merkezi yerinde olduğundan pratik bir şekilde ulaşım sağlanabiliyor. Venedik sütununun bir hayli seyahat ettiğini söyleyebiliriz. Osmanlılar bu sütunu Sarayönü Camisi’nin avlusuna taşımış ancak İngilizler bu sütunu geri getirmiş. Neyse ki seyahatler esnasında sütun ciddi bir zarar görmemiş.

  • Büyük Han

Gezi listenize mutlaka eklemeniz gereken yerlerden biri de Büyük Han’dır. Osmanlı döneminden kalma olan bu han da Lefkoşa’da bulunuyor. Özellikle tarihi yerleri gezmekten hoşlanıyorsanız  Büyük Han’ın sizi çok etkileyeceğini şimdiden belirtebiliriz. Salı ve perşembe günleri hanın etrafında canlı müzikler yapılıyor bir anda eğlenceli bir atmosfer ortaya çıkıyor. Ayrıca han içerisinde  çok sayıda hediyelik eşya dükkanının bulunduğunu da belirtebiliriz.

  • Selimiye Camii

Kıbrıs gezisi  yapanların büyük bölümü bu camiye Kıbrıs’ın en gösterişli yapısı olarak değerlendiriyor. Kıbrıs’taki ender gotik eserlerden biri olmasa da camiyi benzerlerinden ayırıyor. Fransız mimarisinin ortaçağ döneminden kalma son derece çarpıcı mimari detayların bulunduğu camiye 1570 yılında iki adet minare daha eklenmiş. Cami hafta sonu gezilemiyor bir hafta içi de 08:00 – 18:00 saatleri arasında ziyaretçi kabul ediliyor.

Kıbrıs’ta Nerede Kalmalı?

Kıbrıs gezinizi  konforlu bir otel ortamında noktalayabilirsiniz. Konaklayabileceğiniz Kıbrıs otelleri için de rotanızı hemen tatil sepeti internet sitesine çevirin. Çok sayıda otel seçeneğine göz atabilir ve beklentilerinize uygun olan bir otel için hemen rezervasyon işleminizi yapabilirsiniz. Bu arada sitede otellerin gecelik kişi başı konaklama ücreti bilgileri de mevcut.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.