Kibarca Reddetme Yöntemleri

Kimseyi kırmadan, ilişkileri riske atmadan “Hayır” demenin yolları var. Bütün mesele iletişim tekniklerini kullanarak zarif bir biçimde “Hayır” diyebilmek.

Çoğu insan, başkalarına “Evet” derken aslında “Hayır” demek istiyordur. Ancak “Hayır” demek kolay değil. Çünkü karşımızdaki insanları kırmak istemeyiz. Ve bunu diyemediğimiz için bazen zorlanır, acı çekeriz. Oysa özellikle aşk konusunda insanları reddettiğimiz için kendimizi suçlu hissetmemize gerek yok. Şartlar gerektiğinde “Hayır” demeyi öğrenmezsek hayatımızda denge kuramayız.

a) Sizinle flört etmek isteyen delikanlıyı reddetmek mi istiyorsunuz? O halde “Bunu unut” diyeceğiniz yerde “İzin verirsen, bunu biraz düşüneyim” demelisiniz. Bu, size zaman kazandıracaktır ve istekte bulunan kimseyi de “Hayır” cevabına hazırlayacaktır. Hem “hayır” hem “evet” arasında kaldığınızı hisseden delikanlının kırılması ihtimali azalır.

b) Delikanlıya kesin olarak “Hayır” dedikten sonra çözüm önerisinde bulunabilirsiniz. Mesela “Dostluk, aşktan önemli. Seninle dost kalalım, arkadaşlığını kaybetmek istemem” derseniz gönlünü almış olursunuz.

c) Diyelim ki delikanlı size çıkma teklifi etti. Siz istemiyorsunuz ama cevabınızı bir türlü söyleyemiyorsunuz. Bu da bir başka hata olur. İnsanları oyalamaya, bekletmeye, umutlandırmaya hakkımız yok. Aradan mantıklı bir zaman geçtikten ve kesin karar verdikten sonra kırmadan onu reddedin. Ve bir daha dönüş yapmayın.

d) Sevgilinizle münakaşa ederken de istediklerini yapmamak için işi inada bindirmeyin. İnatla hiçbir şey çözülmez. Sakin, soğukkanlı, saygılı davranmaktan vazgeçmeyin.

e) Sevgiliniz her gün sizinle buluşmak istiyor ama siz bunu reddediyorsanız “Hayır, dün de beraberdik, bugün olmaz” demeniz yüzünden size kırılabilir. Onun yerine “Ben de seni her gün görmek isterim ama ailemi ihmal etmem de doğru olmaz. Her gün yerine üç günde bir buluşmak da beni mutlu eder” deyin.

1 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.