Kestane Pişirmenin 3 Pratik Yöntemi

 Kış aylarının vazgeçilmez lezzetlerinden biri olan kestanenin faydalarını saymakla bitiremeyiz. C,B1,B2 vitaminlerini barındırması faydalarından sadece bir kaçı. Ancak her gıdada olduğu gibi kestanenin de fazla tüketiminden kaçınmalıyız.

    Eskiden beri kestaneyi evimizde odun sobasında pişirmek bir gelenek haline gelmiştir. Günümüzde öyle zahmetli şekilde uğraşmak istemeyenler ise kestanenin leziz tadından mahrum kalıyor ne yazık ki. Bu yazımızda sizlere  evinizde odun sobası olmasa bile nasıl aynı lezzette kestane pişirebileceğinizi anlatacağız.

1. Fırın Tepsisinde Kestane:

   500 gram kestaneyi  bir kapta suya ıslayın 10-15 dakika suda beklettikten sonra tombul  kısımlarına enine birer çizik atın. Tepsiye çizdiğiniz kısımları üste gelecek şekilde belli aralıklarla dizin. Önceden 180 derecede ısıttığınız fırının orta rafında yaklaşık yarım saat kadar pişirin.Servis edin.

2. Fırın Torbasında Kestane:

   Fırın tepsisi yöntemini sevmeyenler için diğer bir pratik pişirme şeklidir. Kestanelerimizi aynı şekilde hazırlayın. Çizik atıp sularını süzdüğünüz kestaneleri fırın torbasına koyun  ağzını sıkıca kapatın. Bir kürdan yardımıyla torbada 2-3 delik açın torbayı fırın tepsisine yerleştirin. 180 derece fırında yaklaşık yarım saat pişirin. Servis edin.

3. Tost Makinesinde Kestane:

    500 gram kestanenin tombul kısımlarına çizikler atın. Bir tencereye yarım litre kadar  su koyup kaynamaya bırakın. Kaynayan suya kestaneleri atın yaklaşık 5 dakika haşlayın. Tost makinesini en yüksek ısıya ayarlayın sularını süzdüğünüz kestaneleri   dizin ve tost yapar gibi kapağını kapatın ancak bastırmayın. 10-15 dakika sonra kestaneleriniz servise hazır.

Afiyet olsun. 🙂

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.