Kesimlerine ve Modellerine Göre Pırlanta Yüzükler

Pırlantalar kesimlerine göre farklı modellere ayrılır. Kesim şekilleri ışığın kırılması, yansıması ve kendisiyle doğrudan bağlantılıdır.

Yuvarlak Kesim

En popüler kesim şekilleri arasında yuvarlak kesim yer alır. Renk ve berraklık gibi özelliklerinin türüne göre kendi içerisinde farklı şekillere ayrılan yuvarlak kesimli pırlanta yüzükler iyi bir şekilde kesildiği zaman son derece ilgi çekici ve göz kamaştırıcı bir yapıya bürünebilir.

Prenses Kesim

Prenses kesimli pırlantalar eşsiz duruşu ve parlaklığı ile dikkat çeker. Sivri kenarlara sahip olan bu modeller genellikle kare şeklindedir. Prenses kesim pırlantada renk seçeneği dereceleri de farklıdır. Şekillerinin ne kadar kare veya dikdörtgen olduğuna göre fiyatlarında değişiklikler meydana gelebilir.

Baget Kesim

Baget kesimli pırlantaları eşsiz yapan ayrıntı dikdörtgen fasetler şeklinde kesilen pavilion kısımlarıdır. Estetik açıdan son derece şık olan baget yüzük modelleri arasında farklı stillere uyum sağlayabilecek alternatifler vardır. Baget kesimli pırlantalar ışıltılı ve göz alıcı yapılarıyla günümüzün en popüler seçenekleri arasındadır.

Markiz Kesim

Markiz kesimli pırlantalar karat ağırlığını en üst seviyeye çıkarırken taşların olduğundan daha büyük gözükmesini de sağlar. Parlak kesim montürde yan taşlar olarak yuvarlak ve damla kesim gibi taşlarla entegre edilebilecek biçimdedir. Markiz kesimin uzunluğu parmakların daha uzun ve ince gözükmesine destek verir. İstediğiniz özel bir markiz şeklini bulabilmek adına her bir pırlantanın ayrıntılı bir şekilde uzunluk ve genişlik oranlarını inceleyebilirsiniz.

Oval Kesim

Oval kesimli pırlantalar yuvarlak kesim pırlantalara benzeyebilecek bir parlaklık oranına sahiptir. Oval kesimli seçenekler ince ve uzun parmakları ön plana çıkarır. İstediğiniz şekle sahip olabilmek için diğer kesim şekillerinde olduğu gibi uzunluk ve genişlik oranlarını incelemelisiniz. Bu durum yukarıdan bakıldığı zaman pırlantanın ne şekilde görüneceğine dair ipuçları verir. Aşağıdan baktığınız zaman hoş görünen oval kesim pırlantaların uzunluk ve genişlik oranlarını net bir şekilde görebilirsiniz.

Damla Kesim

Damla kesimli olan pırlantalar sivri uçludur. Yuvarlak arka kısımlarından dolayı gözyaşı damlası olarak da adlandırıldığı durumlar vardır. Damla şeklinin etkileyici görünümü çeşitli mücevherlerin popüler hale gelmesini sağlamıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.