Kepeğin Nedenleri

Kepeğin meydana gelişi vücuttaki hücrelerin durumuna bağlıdır. Vücut, ölen hücreleri dışarı atar. Bu durum, kafada fazla olduğunda kepek ortaya çıkar. Araştırmacılar iki tür kepek olduğunu söylüyorlar. Biri, pul pul görünümlü, kuru kepek. Diğeri, kafa derisine yapışmış gibi olan yağlı kepek. Yağlı kepek türü, özellikle kulak üstü ve arkası, alın üstü bölgelere yerleşiyor. Araştırmalar kepeğe neden olan şeylerin ortaya çıkmasını kolaylaştırıyor.

Kepeğin oluşmasında sadece mevsim değişikliğinin rolü yok. İnsan vücudunda meydana gelen hücre değişimi de önemli. Örneğin yazın azalan kepek, sonbaharda çoğalıyor. Çünkü bu dönemde ömrünü tamamlayan hücreler ölmeye başlıyor, yani cilt yenileniyor. Bu durum kışa kadar devam ediyor, bahara kadar azalıyor.

Kepeğin bir başka nedeni de kafa derisinin sağlıksız olması. İşte o zaman dermatologlar imdadımıza koşuyor. Selenyum sülfür içeren kremler ve şampuanlar öneriyorlar. Bu sayede kepek miktarı büyük ölçüde azalıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.