Kemal Sunal 11 Kasım 1944  doğumlu olan  Türk sinema ve televizyonlarında bir doğayendi.Talihsiz bir olay sonucunda uçakta kalp kirizi geçirerek  3 Temmuz 2000 yılında hayata gözlerini yumdu.

Evet, hepimiz onu çok iyi hatırlarız en küçüğümüzden en büyüğümüze onun filmlerini görüp izlemiş bazen gözlerimizden yaş gelene kadar gülmüş bazen de ağlamışızdır. Onu hatırlamayanımız yoktur. Kemal Sunal’ın yeri Türk sinema ve televizyonlarında asla doldurulamaz. Biraz hayatından bahsetmek isterim. Kısaca ele alırsak: İstanbul Küçükpazar semtinde doğan oyuncunun babası Malatya doğumlu Migros’tan emekli Mustafa Sunal; annesi Saime Sunal’dır. Kemal Sunal’ın, Cemil Sunal ve Cengiz Sunal adında iki kardeşi vardır.

Kemal Sunal kendi ağzında ilk yıllarını ve komediye yönelişi şu sözlerle dile getiriyor;

     ”Nasıl oldu bilmem, ben kendimi sahici bir sahnede seyircilerin arasında buldum. Ses Tiyatrosu’ndaki ilk rolüm çok kısaydı. Üç dakika sahnede ya kalıyor ya kalmıyordum. Öyle pek bir şey söylediğimi de hatırlamıyorum. Sahnenin bir ucundan girip öbür ucundan çıkıyordum. Ne yaptığımı da pek hatırlamıyorum, ama seyirci kahkahadan kırılıyor. Bu da benim hoşuma gitmişti. Bildiğiniz gibi o gün bugündür insanları güldürmeyi seviyorum.

Türk sinemasında başta İnek Şaban tiplemesi olmak üzere canlandırdığı pek çok tiple sevenlerinin kalbinde taht kuran Kemal Sunal, 7’den 70’e herkesin sevgisini kazandı. İnek Şaban’ın sevilmesi ile birlikte Kemal Sunal, birçok filmde “Şaban”adlı karakteri canlandırmıştır.

1974 yılında evlendi. Ali ve Ezo adlarında, biri kız diğeri erkek iki çocuğu oldu. 1977’de Antalya Film Festivali’nde En İyi Erkek Oyuncu ödülünü alan Sunal, oyunculuğu ve özellikle değişik tiplemesiyle Türk sinemasında komedi oyunculuğuna yeni bir soluk getirdi. 1990’lı yıllardan itibaren filmleri kesintisiz olarak televizyonlarda yayımlanmaya başlandı; ama kendisi bu gösterimlerden hiç para almadı.

Kemal Sunal Türk sinemasının en büyük oyuncusudur. Şimdilerde yapılan filmlere baktığımızda güldürmeye yönelik artık onun kadar hiç zevk alamamaktayız bize şimdiki filmler bu zevki yaşatamamakta adam güldürmeyi biliyordu ve bunları hiç bir şekilde bir küfüre bir argoya bağlı kalarak yapmadan da başarabiliyordu. Ne yazıkki hayata çok çabuk gözlerini yumdu. Müthiş bir insanı kaybettik onun gibi bir daha başkasıda gelmez. Lütfen sosyal medyada da paylaşalım. Bu kıymetli insanı UNUTMAYALIM UNUTTURMAYALIM!

http://www.youtube.com/watch?v=7QBVFPUCoBU

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.