Kayısılı Tart

Malzemeler:

1 yumurta sarısı

2 su bardağı un

½ su bardağı şeker

150 g margarin (yumuşamış olmalı)

3 çorba kaşığı süt

½ paket kabartma tozu

Kayısılar İçin:

½ su bardağı şeker

Üzeri İçin:

2 su bardağı süt

2 paket vanilya

1 yumurta

½ su bardağı şeker

Tepeleme 2 çorba kaşığı un

Yapılışı:

Kayısılı tart hamurunu hazırlamak için unun ortası açılır ve yumurta sarıları, eritilmiş margarin, şeker, kabartma tozu ve süt eklenerek özlü bir hamur yoğrulur. 25-30 cm çapındaki bir kalıp margarinle yağlanır ve tabanına un serpilir. Kalıp büyüklüğünde açılan hamur kalıba yerleştirilir ve kenarları 1-2 cm yükseltilir. Çatalla 7-8 yerinden delinir ve tart hamuru 180 dereceye getirilmiş fırında üstünün rengi açık pembe olana kadar pişirilir. Fırından alınıp kalıbı içinde soğuduktan sonra kalıptan çıkarılır.

Süt, un, şeker, vanilya ve yumurta karışımı bir tencerede hafif ateşte üstü göz göz olana dek pişirilir. Bu sırada karışımı sürekli karıştırmak gerekir. Krema ateşten alınıp mikserle yarım dakika çırpılır ve soğutulup tart hamurunun üstüne yayılır.

Yarıdan kesilen kayısılar bir tencereye alınır ve üstüne yarım bardak suyla şeker eklenerek diriliklerini biraz kaybedene kadar pişirilir. Ateşten alınan kayısıların suyu süzgeçte süzdürülür ve kayısılar kremanın üstüne birbirlerine bitişik olarak dizilir. Kayısıların şerbeti soğuduktan sonra fırçayla üstlerine sürülür. Kayısılı tart birkaç saat buzdolabında bekledikten sonra servise hazır hale gelir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.