Karışık Kaset Film Yorumları

Karışık Kaset, Uygar Şirin’in yazdığı Karışık Kaset kitabından ismi değiştirilmeden uyarlanan bir film. Kitaba neredeyse birebir uyarak değişikliğe gidilmemiş. 90’lar, 2000 ve 2010 yılları şeklinde Ulaş ve İrem’in aşkını beyazperdeye taşıyan yönetmen, akıp giden zamanda ülkenin değişimini de ihmal etmiyor.

Genel hikaye Sarp Apak’ın canlandırdığı Ulaş karakterinin gözünden anlatılıyor. Yani seyirci film süresince Ulaş’ın seneler içerisinde yaşadıklarını öğrenirken, İrem’in onca zaman içinde ne yaptığı hakkında bir fikir sahibi olamıyor. Bu yüzden izleyici filmi seyrederken Ulaş karakterini iyice benimseyebilirken, İrem’e biraz daha mesafeli kalıyor. Ama Özge Özpirinçci oyunculuk performansı ile bu durumu göz ardı ettirebilir diye düşünüyorum.

90’lı yıllarda aynı apartmanda yaşayan İrem ile Ulaş her şeyi birlikte yapan ve bundan keyif alan iki çocuktur. Ulaş İrem’e aşıktır ama duygularını ona açıklayamaz. Babası da ona aşkını bir kasede kaydetmesini söyler. Ulaş da bu fikri beğenir ve İrem’e doğum gününde vermek için bir kaset doldurmaya karar verir. Filmin en güzel tarafı ise 3 ayrı dönemi yansıttığı için her dönemde o senenin şarkılarına yer verilmesi olmuş. Unuttuğumuz şarkıları böylece hatırlayarak yüzde bir tebessüm yaratıyor. Özellikle Sezen Aksu’nun Hoşgeldin şarkısı filme ayrı bir güzellik katıyor.

Karışık Kaset, klasik romantik komedi filmlerden biraz farklı, ana karakterlerde kendinizden bir şeyler bulabileceğiniz ve abartısı olmayan sade bir film. Kısaca film 20 senedir birbirlerini tanıyan ama bir türlü sevgili olamayan İrem ve Ulaş’ın öyküsünü anlatıyor.

İyi seyirler…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.