Karınca Kapanı Film Yorumları

Oyuncu Fırat Tanış’ın ilk yönetmenlik deneyimi olan “Karınca Kapanı” filmine merhaba deyin…

Karınca Kapanı, Cüneyt Uzunların tiyatro oyunundan uyarlanan bir film. Aynı zamanda başrollerde de Fırat Tanış ve Cüneyt Uzunlar yer alıyor. Tiyatrodan uyarlandığı için tek mekan ve diyaloglardan oluşan bir film ortaya çıkıyor.

Film, zengin bir iş adamı olan Güven’in eşi  Münevver’in trafik kazazı geçirdikten aylar sonra eve dönmesinden başlıyor. Ama Münevver’in eşine karşı soğuk olduğu çok açık görünüyor. Güven ise eşine karşı sevgisini abartarak paranoyak duruma gelmiştir. Baskıların artması Münevver’in bir yol aramasına neden oluyor. Münevver mafya babası Galip isminde tuhaf bir adamla tanışıyor. Filmin buradan sonrası Güven ve Galip arasında ilerliyor. Zaten filmin 30. Dakikasından sonra başka bir oyuncu da göremiyoruz.

Filmin ilk dakikaları sonraki sahnede acaba ne olacak dedirtmek yerine, biraz sıkabiliyor. Film ilk yarı ve ikinci yarı olarak ele alındığında birbirinden çok farklı hikaye ortaya çıkıyor. En başlarda tiyatro oyununun senaryosuna birebir uyarlanıldığı fark ediliyor. Tek mekan ve diyalog ağırlıklı olmasından bu açıkça fark ediliyor. İlerleyen sahnelerde ise sinemanın gerektirdiği şekilde ilerliyor.

Sadece oyunculuklar olarak değerlendirirsek Fırat Tanış ve Cüneyt Uzunlar sanki tiyatro sahnesinde oyun canlandırırmışçasına performans sergiliyorlar. Filmin içerisinde yakın zamandaki siyasi olaylara da ufak göndermeler yer alıyor.

Kısaca film ufak hatalarına ve eksikliklerine rağmen Türk filmlerimiz içerisinde oldukça başarılı. Özellikle filmin gerilim/suç türünde bir hikayesi olması ilk yönetmenlik deneyimi olan biri için cesaret işi sayılabilir.

İyi seyirler…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.