Karanlık Taraf (Film Eleştirisi)

Size son zamanlarda izlediğim harika bir filmi tavsiye edeceğim. İsmi “Karanlık Taraf”. Filmi izlerken ismindeki gizemi hissetmeye başlıyorsunuz. Filmin türü Gizem, Psikolojik ve Gerilim. Türünün hakkını veren bir film izledim gerçekten. 2011 yapımı olduğu için neden daha önce izlemedim ve nasıl gözümden kaçtı diye hayıflandım.

Film tavsiyelerine bakarken bulduğum Karanlık Taraf isimli bu filmin, izleyici yorumlarına baktım. Bir tek kötü yorum bile göremedim. Herkes çok beğendiğini ve çok ilginç bir film olduğunu yazmış. Özellikle birçok kişinin yazdığı tek şey ise ‘fragmanı izlemeden filmi seyredin’! Evet, ben de filmi izledikten sonra fragmanına baktım ve bir çok ayrıntıyı ve filmin kilit görüntülerinin yer aldığını gördüm. Bir sonraki sahnede ne olacak diye merak etmek istiyorsanız fragmanı izlememekte fayda var.

Gelelim filme… Biraz konusundan bahsedeyim. Film, Adrian’ın kız arkadaşı Belen’in onu terk ettiğini söylediği bir video kaydını izlemesiyle başlıyor. Polis, kayıp Belen’i ararken, Adrian ise terk edildikten sonra yeni bir ilişkiye evet diyor ve Fabiana ile birlikte yaşamaya karar veriyorlar.

En başlarda Adrian’ın Belen’i öldürmüş olabileceğinden bile şüpheleniyor izleyici. Acaba katil kim filmi gibi bir şey mi çıkacak diyorsunuz. Ama film bambaşka bir yönde ilerliyor. Bir de daha ilk dakikadan evdeki aynaların filmin akşında bağlantısı olacağını hissediyorsunuz. Adrian’ın yeni sevgilisi Fabiana’yla sarıldığı anda Fabiana’nın aynaya sinsi sinsi gülmesiyle film bir anda geçmiş zamana gidiyor ve bize Adrian’ın Belen’in onu terk etmeden önceki anlarından kesitler izliyoruz.

Geçmişe yolculuk yapıldığında Adrian’ın Belen ile olan aşkına tanık oluyoruz. Adrian orkestra şefi olduğu için başka bir şehirden ona iş teklifi gelir. 1 yıl boyunca orada kalmak zorundadır. Bu yüzden Belen’inde onunla gelmesini ister. Belen çok emin olamasa da aşkına yenik düşer ve Adrian ile birlikte gitmeye karar verir. Orada yeni, büyük bir ev tutarlar. Her şey yolunda giderken Belen Adrian’ın şefliğini yaptığı orkestradaki Veronica ile yakınlaştığını hisseder ve aralarında bir şey olduğundan şüphelenir. Cep telefonunu karıştırıp Veronica ile mesajlaştığını görür. Adrian’a aralarında ne olduğunu sorduğunda Adrian cool bir şekilde aralarında bir şey geçmediğini sadece flört ettiklerini söyler. Belen, belli etmese de bu işe çok bozulur ve ev sahibi ile dertleşir. Bütün olanı biteni anlatır. Ev sahibi ise Adrian’a ders vermek ve gerçek aşkın değerini anlaması için Belen’e bir öneride bulunur.

Yazının buradan sonrası filmle ilgili ipucular verebilir ve filmin sonunu karmaşık bulanlar için açıklayıcı olabilir. Bu yüzden filmi izlemeyenler devamını okumayabilirler. Öncelikle filmin sonundan bahsedebilmem için filmdeki olaylardan biraz anlatmam gerekiyor.

Belen ile Adrian’ın yaşadıkları evin bir özelliği vardır. Ev sahibinin mühendis eşi, II. Dünya Savaşı sırasında evin içerisine gizli bir bölme inşa etmiştir. O odada yaşayan bir insan hiçbir şekilde sesini dışarıya duyuramaz ve sadece içeriden dışarıyı görebilen bir cam mevcuttur. Bu oda tam da yatak odasındaki dolabın aynasının arkasındadır. Orayı fark edebilmek o kadarda kolay değildir. Odanın kilidi dolanın içindeki gizli bölmeden açılmaktadır. Belen’de filmin başında izlediğimiz o video kaydını çeker ve yatak odasına videoyu izlemesi için bir not bırakır ve o gizli odaya saklanır. Adrian eve çiçeklerle gelir ve videoyu seyreder. O videoyu seyrederken Belen de içeriden Adrian’ı izler. Adrian ağlamaya başlar. Terk edildiğine çok üzülür. Belen Adrian’ın bu haline çok üzülür ve bu dersin ona yeteceğini düşünür. Odadan çıkmak için anahtarı ararken, anahtarı diğer tarafta bıraktığını fark eder ve sesini duyurmaya çalışır. Ama oda öyle bir yer ki hiçbir şekilde ses geçirmiyor ve camlar kırılamıyor. Adrian’ın Fabiana’yla sevişmesini acı çekerek öylece izler. Günler geçer, bozulmuş konserveleri hayatta kalmak için mecburen tüketir. Belen, odada birtakım şeyler yaparak Fabiana’nın dikkatini çekmeyi başarır. Artık Fabiana Belen’in aynanın arkasında olduğunu bilmektedir. Anahtarı bir gün evin içinde bulup kolye olarak boynuna asmıştır. Tam kilidi açacakken bu düşünceden vazgeçer ve Belen’i orada bırakır. Adriana’nın kendisini Veronica ile aldattığını öğrendiğinde ve aynanın arkasından ses gelmediğini fark edince Belen’e bakmak için kilidi açar ve odaya girer. Belen’i kıpırdamadan yattığını görünce nefes alıp almadığını kontrol etmek isterken Belen kafasına bir şişe geçirir ve odadan çıkıp kapıyı Fabiana’nın üzerine kilitler.

Filmin sonunu anlamayanlar olduğunu gördüm. Bu duruma açıklık getirmek gerekirse Belen odadan çıktıktan sonra Adrian ile çekilmiş olduğu fotoğrafı aynanın üzerine yapıştırır. Adrian geldiğinde resmi görür. Yani Belen, herkese hayatta olduğunu göstermek istemiştir. Odanın kilidini de yatağın üzerine bırakmıştır. Adrian zincire bağlı kilidi, yani onun gözünden Fabiana’ın boynundaki kolyeyi görünce Fabiana’nın onu terk ettiğini zanneder. Yani kısaca olan Fabiana’ya olur…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.