Karadeniz’li Mucidin Ürettiği Otomobil Yasaları Geçemedi

Rize’ye bağlı Ardeşen İlçesi’nde yaşamını sürdüren Hayrullah Koçoğlu’nun ürettiği otomobil tescil belgesini alamadığı için garajından çıkamadı. Emniyet Müdürlüğü’nden de uyarı alan Karadenizli mucit son çarenin Başbakanlık olduğunu ifade etti.

Hayrullah Koçoğlu 55 yaşında ve emekli. Etrafındakiler onu “Laz Mucit” olarak tanımlıyor. Koçoğlu daha önce “Yürüyen Helikopter” ve “Yürüyen Tekne” icat etmişti. Şimdi ise “Atmaca 53” adlı otomobiliyle bir yeni icada imza atıyor. 10 bin liraya mâlolan araç, LPG’li olup 120 km/sa hıza ulaşabiliyor. Hurdaya ayrılan bir motoru tamir ederek çalışır hale getiren Koçoğlu otomobili trafiğe çıkarabilmek için tescil belgesi almak istiyor.

2 yıl planlayıp, otomobili 1 buçuk yılda bitiren Laz Mucit en azından teşvik için bile olsa ödül beklerken, uyarı aldığını belirtti. Koçoğlu “Otomobilim Türk ve Avrupa basınında yer aldı. Buna rağmen Sanayi ve Ticaret Bakanlığı da dahil hiçbir resmi kuruluş ’bu otomobili yaptın hiç olmazsa sana bir ödül verelim’ demedi. Ödül verilen iş ne gelişir, ne de güçlenir. İnsanlar ABD’de evinin altında uçak yapıyor. Hep eğlenceye ödül veriliyor. Böyle bu ülke kalkınmaz. Çalışma olacak ve herkes kendi kabiliyetini kullanacak. Ben boş vakitlerimi hep böyle işlere ayırdım. Bana ödül verseler de vermeseler de bundan sonra da devam edeceğim.” açıklamasında bulundu.

Son olarak “Tescilsiz olduğu için trafikte dolaşamıyorum. Sadece çevremden tebrik ve teşekkür alıyorum. Arabanın geniş bir hayran kitlesi var. İnsanlar araba ile resim çektiriyorz” diye konuştu

p;

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.