Karadeniz’de petrol bulundu!

Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı (TPAO) Genel müdürü Sayın Mehmet Uysal, Sürmene-1 kuyusunda yerin 4 bin 800 metre altına indiğimizde yeraltından aldığımız numunelerin içinde çok güzel petrol emareleri bulunduğunu ifade etti.

AA muhabirinin röportajına katılan Uysal, petrol arama çalışmalarının hızla devam ettiğini, Petrobras ortaklığıyla sürdürülen Sinop-1 ve Chevron ortaklığıyla sürdürülen Yassıhöyük-1 kuyularından da petrol ve doğalgaz bulgularına raslanmadığını dile getirdi.

Daha sonra %100 TPAO tarafından sürdürülen arama çalışmalarında Sürmene-1 kuyusunun 4800 metre dibinden alınan örneklerin, kaliteli petrol emarelerine rastlandığını belirtti.

Uysal, bu emarelere analiz yapıldığında Hazar Denizi’nde, Azeri, Çıralı ve Güneşli’deki petrole çok benzeyen, gravitesi yüksek, kalitesi gayet güzel bir petrol olduğunun bilgisini verdi.

Ancak yüksek basınç sebebiyle sondaja devam edemediklerini, yeni aletlerin sipariş verildiğini belirten Uysal, “Temmuz ayı içerisinde o düzenekler gelecek. Bu arada Deepwater Champion isimli petrol arama platformu da o zamana kadar Kastamonu’daki sondajını tamamlamış olur. Eğer gemiyle ilgili anlaşma sağlayabilirsek Exxon Mobil ile Sürmene’ye gelip geri kalan kısmını tamamlayacağız. Bin metreyi delip Türkiye’ye müjdeli haberler vermek isteriz. O bakımdan biz heyecanlıyız.” ifadelerini kullandı.

Eee, biz de hayırlı olmasını diler, devamının gelmesini temenni ederiz…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.