Kahve İçmek Hakkında Bilinen Yanlışlar

Kahve, dünyanın en popüler içeceklerinden biridir. Bu harika içecek, sabahların önemli bir parçası haline geldi ve yapılacak çok şey varken bizi uyanık tutar oldu. Farklı araştırmalara dayalı kahve hakkında farklı görüşler de var.  Bazıları hiçbir zararı olmadığını söylüyor, bazıları yararlı olmadığını ve bazı sorunlara neden olduğunu söylüyorlar.

Herhangi araştırmalara dayalı olmayan, sadece kahve içme popülaritesi hakkında bazı mitler yapıldı. İşte bunlardan bazıları:

Kahve içmek stresli hissettirmez

Kahve içmek doğrudan stres düzeylerini artırmak ya da endişeli ve sinirli hissettirmez. Kahvenin rahatlatıcı bir etkisi olabilir ve doğal bir uyarıcı olarak kabul edilir. Kahve stresten doğrudan sorumlu değildir ama doğal bir stres giderici olan vücuttaki adenozin üretimini engelleyebilir.

Uykusuzluğun nedeni kafein değil

Bir fincan kahve içme ile vücut neredeyse anında kafeini emer. Sadece günde 2-3 fincan kahve tüketmek ile uyku sorunlarıyla karşı karşıya gelinebilir.

Kahve içmek kansere neden olmaz

Kahve ile ilgili diğer ortak efsane düzenli olarak kahve içmenin kansere neden olduğudur. Yapılan çeşitli araştırmalarda, kahve tüketimi ve kanser gelişimi arasında bir bağlantı olmadığı görülmüştür.

Hatta bazı araştırmacılar, günlük kahve içen insanların kansere yakalanma oranının daha düşük risk altında olduğunu buldu. Ayrıca yaşlanma etkilerini tersine çevirir ve yaşınıza göre daha genç görünmenize yardımcı olur.

Kafein bağımlılık yapmaz

Kahve içen insanların kafein bağımlısı olduğunu söylüyorlar. Çok fazla kafein tüketimi, kafein bağımlılığına neden olmadığını göstermiştir. Alkol ya da diğer uyuşturucu bağımlılığı ciddi sosyal ve fiziksel sonuçlara yol açabilir ama kafein ile durum böyle değildir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.