Kadınsal Sorunlar: Vajinal Akıntılar

Ergenlik döneminin başlamasıyla beraber kadınların büyük bir kısmında vajinal akıntı görülür ki çoğu zaman bu durum, rahatsız edici olsa bile bir hastalığa işaret etmez. Bu akıntılar fizyolojik ve patolojik akıntı olmak üzere iki gruba ayrılır. Rahatsız edici olsalar bile genelde tedavi gerektirmeyen fizyolojik akıntıların rahim ağzı salgılarıyla vajina dokusundaki artıkların atılmasını sağlamak gibi bir fonksiyonu vardır.

Kadınların kadın hastalıkları polikliniklerine başvurma sebeplerinin başında gelen vajinal akıntıların fizyolojik olanlarının özellikleri uzun zamandır mevcut olmaları, şeffaf-beyaz veya açık sarı renkli olmaları, hemen her gün bulunmaları ve bazen terle karışarak koku oluşturma durumu dışında kokusuz olmalarıdır. Bu akıntıların beraberinde ağrı, idrar yapma sırasında yanma hissi ve kanama gibi sorunlar yaşanmaz. Fizyolojik kökenli vajinal akıntı adet dönemi yaklaşırken artış gösterebilir. Bu akıntı tipi miktarı değişik olmak üzere üreme çağındaki her kadında görülür, vücuda faydaları vardır, normal ve gereklidir.

Patolojik genital akıntı ise farklı bir şeydir ve çeşitli sağlık sorunlarına yol açabilir. Bu tür akıntılar çoğunlukla enfeksiyon oluşturan mikropları akla getirir. Patolojik akıntıların daha nadir olarak ifade edebileceği diğer sorunlar ise rahim, rahim ağzı ve yumurtalık kanalı kanserleridir. Sonuç itibarıyla mutlaka önemli veya önemsiz bir hastalığa işaret eden bu akıntılar daha bol miktarda ve daha koyu kıvamdadır, akıntıyla beraber kanama da görülebilir, kötü bir koku söz konusu olabilir. Akıntının rengi koyu sarı, kahverengi veya yeşil olabilir; köpüklenme veya beyaz, peynir kesiği benzeri bir görünüm oluşabilir.

Çoğunlukla bir genital enfeksiyona işaret eden patolojik akıntıların mutlaka uzman bir doktor tarafından değerlendirilmesi gerekir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.