İşte Kış Lastiğinin Zorunlu Olduğu İller

Genel 16 Aralık 2013 - 22:05 452 KEZ OKUNDU 0 YORUM YAPILDI

Ülkemizde kış geldiğinde, trafikte alınan önlem, zincir takmadan öteye gitmiyor. Kış lastiği kullanma yaygınlaşmaya başlasa da yeterli değil. Oysa kış lastiğini zincire göre pek çok avantajı var.

Kış lastikleri sadece karlı zeminde değil, 7 derecenin altındaki koşullarda rahatlıkla ve daha verimli olarak kullanılabiliyor. Kış lastikleri özel karışımları sayesinde hava sıcaklığının 7 derecenin altına düştüğü kış koşullarında, yumuşaklığını ve tutunma özelliğini koruduğu gibi, özel deseni sayesinde karlı zeminde ilave çekiş özelliği sağlıyor. Ayrıca kış lastiklerinin içindeki yüksek silika oranı ise, ıslak zeminde yol tutuşunu kuvvetlendirerek emniyetli artırıyor. Bu noktada Emniyet genel müdürlüğü yeni bir uygulama ile kış lastiklerini zorunlu hale getirdi.50 den fazla ticari araçlarda kullanılan kış lastikleri, artık otomobillerde de zorunlu. Uygulama 1Aralık-1 Nisan tarihleri geçerli olacak ve kurala uymayan sürücülere 77 lira para cezası verilecek. Edirne’de yapılan uygulamada kış lastiği takmayan sürücülere 7 gün süre veriliyor.2. denetimde eğer sürücü gene kış lastiği takmamışsa, araç otoparka çekiliyor ve kış lastiği takana kadar bırakılmıyor.

Kış lastiği uygulamasının zorunlu olduğu iller şunlar: Afyonkarahisar, Ağrı, Amasya Ankara, Artvin Bilecik Bitlis, Bolu, Burdur, Bursa, Çankırı, Çorum, Denizli, Edirne, Elazığ Erzincan, Erzurum, Eskişehir, Gümüşhane, Hakkâri, Isparta, İstanbul, Kars Kastamonu, Kayseri, Kırklareli, Kırşehir, Kocaeli, Konya Kütahya, Manisa, Muş, Nevşehir, Niğde, Samsun, Sakarya, Sivas Tekirdağ, Tokat, Tunceli Uşak, Van, Yozgat Zonguldak, Aksaray, Bayburt, Karaman, Kırıkkale, Ardahan, Iğdır Karabük, Düzce


Sinan
sinanguzel01@hotmail.com

Özel sektör çalışanı, internet sever, Ç.Ü. mezunu. Biraz futbol, biraz web, biraz teknoloji derken her şeyden bir şey…

BU KONULAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Kış Tatilinde Gidilebilecek 7 Şehir

Kar görmeden duramayanlara, yılbaşında nereye gitsek diye düşünenlere Türkiye'de kış tatilinde gidebilecekl...

Instagram’da Takip Ettiklerim Beni Takip Ediyor Mu?

Instagram’da gün geçtikçe takipçi sayınız artıyor, siz de yeni kişileri takip etmeye başlı...

Gittiğiniz Yeni Mekanları Bizpoint İle Keşfedin

Yeni bir yere gitmeyi düşündüğünüzde mutlaka bir ön araştırma yapma ihtiyacı duyarsınız. Hatta öyle ki bu ç...

Game Of Thrones 6. Sezon 2. Bölüm Fragmanı

6. Sezonun ilk bölümü Amerika'da bugün sabah 7'de yayınlanan Game Of Thrones dizisi hayranlarıyla buluştu. ...

BU MAKALEYE YORUM YAP

BU YAZIYA YORUM YAP