İşte Kış Lastiğinin Zorunlu Olduğu İller

Ülkemizde kış geldiğinde, trafikte alınan önlem, zincir takmadan öteye gitmiyor. Kış lastiği kullanma yaygınlaşmaya başlasa da yeterli değil. Oysa kış lastiğini zincire göre pek çok avantajı var.

Kış lastikleri sadece karlı zeminde değil, 7 derecenin altındaki koşullarda rahatlıkla ve daha verimli olarak kullanılabiliyor. Kış lastikleri özel karışımları sayesinde hava sıcaklığının 7 derecenin altına düştüğü kış koşullarında, yumuşaklığını ve tutunma özelliğini koruduğu gibi, özel deseni sayesinde karlı zeminde ilave çekiş özelliği sağlıyor. Ayrıca kış lastiklerinin içindeki yüksek silika oranı ise, ıslak zeminde yol tutuşunu kuvvetlendirerek emniyetli artırıyor. Bu noktada Emniyet genel müdürlüğü yeni bir uygulama ile kış lastiklerini zorunlu hale getirdi.50 den fazla ticari araçlarda kullanılan kış lastikleri, artık otomobillerde de zorunlu. Uygulama 1Aralık-1 Nisan tarihleri geçerli olacak ve kurala uymayan sürücülere 77 lira para cezası verilecek. Edirne’de yapılan uygulamada kış lastiği takmayan sürücülere 7 gün süre veriliyor.2. denetimde eğer sürücü gene kış lastiği takmamışsa, araç otoparka çekiliyor ve kış lastiği takana kadar bırakılmıyor.

Kış lastiği uygulamasının zorunlu olduğu iller şunlar: Afyonkarahisar, Ağrı, Amasya Ankara, Artvin Bilecik Bitlis, Bolu, Burdur, Bursa, Çankırı, Çorum, Denizli, Edirne, Elazığ Erzincan, Erzurum, Eskişehir, Gümüşhane, Hakkâri, Isparta, İstanbul, Kars Kastamonu, Kayseri, Kırklareli, Kırşehir, Kocaeli, Konya Kütahya, Manisa, Muş, Nevşehir, Niğde, Samsun, Sakarya, Sivas Tekirdağ, Tokat, Tunceli Uşak, Van, Yozgat Zonguldak, Aksaray, Bayburt, Karaman, Kırıkkale, Ardahan, Iğdır Karabük, Düzce

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.