İş Mülakatlarında En Fazla Sorulan Sorular!

Herkesin yapacağı iş görüşmesi elbette farklıdır. Sektörler ne kadar ayrı olsa da iş görüşmelerinde mutlaka sorulan belli başlı sorular vardır. Eğer ilk defa iş görüşmesine gideceksiniz bu sorulara çalışmadan gitmeyin.

İşte iş görüşmelerinde en çok sorulan sorular:

Bize kendinizi biraz anlatır mısınız?

Karşınızdaki CV’nizi tabi ki inceledi, ama bir de sizin ağzınızdan dinleyerek kendinizi ifade etme gücünüzü test edecektir.

Sizi neden işe alalım?

Başvurduğunuz pozisyona mutlak birçok kişi başvurmuştur. Bu yüzden işverenin sizi tercih etmesi için bu soru çok önemlidir. Başvurduğunuz bu pozisyonda daha önce tecrübeliyseniz, bu konudan bahsedebilirsiniz.

Neden bizimle çalışmak istiyorsunuz?

Bir önceki soruya benzer olsa da bu sefer sizin neden onları tercih ettiğiniz soruluyor. Daha önceden şirket ile ilgili bilgiler edinerek firmanın öne çıkmış projelerinden etkilendiğinizi söyleyebilirsiniz.

Hafta sonu çalışmak ve fazla mesai hakkında ne düşünüyorsunuz?

Olumsuz bir cevap direk elenmenize neden olur. Sıcak bakmıyorsanız bile bu konuda bir sorun olmadığını söylemenizde fayda var.

Seyahate engeliniz var mı?

Bu kişiden kişiye değişen bir durum. Yaptığınız işte çok gerekliyse eğer seyahate engeliniz olmamalıdır.

İş hayatınızdaki hedefiniz nedir?

Bu soruya herkesin vereceği cevap farklıdır. Bu soruya çok iyi çalışıp cevaplamalısınız.

En son çalıştığınız yerden neden ayrıldınız?, Bize verebileceğiniz referanslar var mı?, Yabancı dilleriniz neler, hangi seviyede?, Maaş beklentiniz nedir? Gibi sorularda karşılaşacağınız sorulardan bazıları…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.