İnternet Tarayıcıları Savaşta ! Hangisi Galip ?

Lifehacker’ın yaptığı tarayıcı testi yayınlandı.4 büyük tarayının savaşına sahne olan testte hangi tarayıcılar galip geldi hangi tarayıcılar hayal kırıklığı yarattı ? Kullandığınız tarayıcı performans testlerinde ne sonuç aldı ? Hepsi Lifehacker’ın testinde.

Güncel 4 tarayıcının katıldığı soğuk açılış , sekme yükleme , javascript testleri , DOM/CSS performansı , ram kullanımı , eklentilerle birlikte toplam bellek kullanımı gibi etapların bulunduğu testte tarayıcılar kıyasıya yarıştı.Mozilla Firefox 7 , İnternet Explorer 9 , Opera 11.51 , Google Chrome 14 ‘ün katıldığı test Windows platformunda yapıldı.Testte daha önce tanıttığımız tarayıcı Opera dikkat çekti.İşte testteki etaplar ve kazananlar ;

Soğuk Başlangıç – Kazanan Opera : Bilgisayarınızı başlattınız tarayıcınıza tıkladınız ama o da ne tarayıcınız açılmakta geç kalıyor.İşte bu etapta tarayıcılar ilk açılış testine tabi tutuluyor.Opera en hızlı açılan tarayıcı olarak birinci sıraya yerleşti.Firefox ve Chrome birkaç saniye daha geç  kaldı.İnternet Explorer ise tam 11 saniye ile etabın fiyaskosu oldu.

Sekme yükleme – Kazanan Opera  : Sekme yüklemede Google , Hulu , Microsoft gibi sitelerde 9 sekme açıldı ve kazanan yine Opera oldu.Opera 9 sekmeye tam 3 saniyede açarken İnternet Explorer 5 saniyede açtı.Firefox ve Chrome ise testte daha geride kaldı.

JavaScript – Kazanan Chrome : Chrome JavaScript ise söz konusu rakipsiz kalıyor.Firefox ve diğerleri oldukça geriden takip ediyor.

DOM/CSS – Kazanan Opera : Opera CSS testlerinde liderken Firefox hemen takibinde tamamlıyor.İnternet Explorer çok düşük puan alırken Chrome kilitlendiği için testi tamamlayamıyor ve etaptan geçer puan alamıyor.

Bellek kullanımı (eklentisiz) – Kazanan Opera ve Firefox : Opera her zaman stabil ve sistem kaynaklarını iyi kullanan tarayıcı olarak bilinir.Mozilla; Firefox  7 ile sistem kaynağında geliştirmeler yaptı ve testte Opera ile ipi göğüsledi.

Bellek Kullanımı (5 Eklenti) – Kazanan Opera ve Firefox : Opera en az bellek kullanan tarayıcı olurken Firefox ise eklentilerle yavaş olduğu söylendiğinden bu testte birinci olması şaşırttı.

Toplam skorlara göz attığımızda Opera etapları lider tamamlıyor.

1. Opera 11.51: %82
2. Firefox 7: %73
3. Internet Explorer 9: %47.5
4. Chrome 14: %43

Daha önce tanıttığımız Opera tarayıcısı tanıtım yazısına göz atmak için tıklayın.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.