İnternet Explorer 10 Windows 8 ile Öntanımlı Gelecek

Daha önce birçok tartışmaya konu olan İnternet Explorer Windows işletim sistemlerinde varsayılan gelmeli mi silsilesi geçtiğimiz yılda çok geniş çaplı ses getirmişti.Avrupa mahkemelerinde yargılanan Microsoft çıkan kararla işletim sistemi (Windows 7) kurulduğunda Avrupalı kullanıcıların karşısına bir pencere getirerek hangi tarayıcıyı kullanmak istediğini soruyordu.Böylece tekelcilik anlayışı Avrupa’da bir süre süt liman oldu.Ancak Windows 8’in ayak sesleri ciddi şekilde duyulurken bu tartışmaların tekrar alevleneceğini tahmin etmemek işten değil.

Microsoft pazar kaybına önlemek adına harıl harıl İnternet Explorer 10 üzerinde çalışıyor. İe 9 ile ciddi düşüşünü bir nebze durduran Microsoft  ie10 ile tekrar eski günlerine dönmek istiyor.Bu yüzden çalışmalarını sürdüren şirket Windows 8 için entegre İnternet Explorer anlayışına devam edecek.

Ancak başka bir ayarla kullanıcıların karşısına çıkıyor Microsoft.”İnternet Explorer’ı kapat” butonu ekleyecek olan Microsoft tarayıcıyı göz önünden kaldırmak istiyor.Zaten Windows 7’de Windows hizmetlerini kapat penceresi altında kapatılabilen İnternet Explorer bu ayar ile daha bir göz önünde  bulunacak.Kapattan da anlanacağı üzere tarayıcı sistemden kaldırılamayacak.Yalnızca göz önünden kaldırılacak olan Explorer’ın dosyaları işletim sisteminizin bulunduğu sürücü durmaya devam edecek.Bakalım bu hareket tekelcilik anlayışının önüne geçebilecek mi yoksa kor halindeki tartışma bu hareketle yeniden mi alevlenecek önümüzdeki aylarda göreceğiz.

 

Editör Notu : Bence Microsoft’un Windows’ta kendi tarayıcısını öntanımlı piyasaya sürmesi kadar doğal bir şey yok.Google nasıl anasayfasında Chrome’un reklamını yapıyorsa , Apple Mac işletim sistemlerinde nasıl ön tanımlı tarayıcı Safari ile piyasaya sürülüyorsa Windows işletim sisteminde de İnternet Explorer varsayılan olmalıdır.Dileyen istediği tarayıcısını işletim sistemini kurduktan sonra kurabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.