Instagram Müzik Bulunduğun Bölgede Kullanılamıyor Hatası ve Çözümü

Günlük 400 milyondan fazla kullanıcıya sahip Instagram ‘Hikaye’ bölümü için yeni bir özellik çıkardı; Instagram Müzik. Bu özellik sayesinde kullanıcılar Instagram’da hikaye paylaşımı yaparken hem fotoğraf hem de videolarına müzik ekleyebilecekler. Müziği eklemek için çıkartmalar seçeneği kullanılır.

iOS yazılımı kullananlar hem yeni video çekerken hem de Superzoom ve Bumerang seçeneklerine ek olarak Instagram Müzik özelliğinden faydalanabilecek. Diğer kullanıcılar kişinin hikayesini izlerken hikayedeki müzik direkt olarak başlayacak ve de şarkı ve sanatçı isminin bulunduğu bir etiket görecek.

Instagram Müzik Bulunduğun Bölgede Kullanılamıyor Uyarısı

‘Instagram Müzik’ özelliğini takip ettiğiniz kişilerde, bilhassa yurt dışındaki takip ettiğiniz kullanıcıların hikayelerinde rastlamışsınızdır. Türkiye’de Instagram Müzik kullanan kişilerin hikayelerini açtığınızda karşınıza şu uyarı çıkar: “Instagram müzik özelliği bulunduğunuz bölgede kullanılmıyor” ve ya uygulamayı İngilizce kullananlar için: “Instagram music isn’t available in your region.”

Instagram Müzik Uygulaması Türkiye’de Kullanılabilir Mi?

Telefon ve Instagram ayarlarınızda bir takım değişiklikler yaparak Instagram Müzik kullanmanız mümkündür. Sizde kolaylıkla bu özellikten faydalanabilir, hikayenize müzik ekleyebilir bu müziği önce kendiniz dinleyebilir daha sonrasında da dilediğiniz müzikleri takipçilerinizle paylaşabilirsiniz.

Instagram Müzik Uygulaması Türkiye’de Neden Kullanım Dışı?

Instagram’ın hikaye bölümü en çok kullanılan ve en çok paylaşım yapılan kısmı olmaya başladı. Ayrıca hikaye bölümü çok sık güncelleme alıyor ve bunların birçoğu Türkiye’den de ulaşılabilir oluyor. Instagram Müzik güncellemesinin Türkiye’ye henüz gelmemesinin sebebi, Instagram’ın yaptığı anlaşmalar ve telif hakları ile ilgili bir konu. Lakin Instagram en kısa sürede Türkiye’ye bu güncellemeyi getirmeyi hedefliyor.

Instagram Müzik Türkiye’de Nasıl Kullanılır?

Her şeyden önce cihazınıza bir VPN (Virtual Private Network) uygulaması indirmeniz ve kurmanız gerekir. VPN, kısaca özel ağ manasına gelir ve fiziksel varlığı olmayan bir ağa cihazınızı bağlar, böylelikle bulunduğunuz bölgedeki yasak tüm erişim noktalarına erişiminizi sağlar. VPN cihaz üzerindeki mobil aktivitenizi gizli ve güvende tutar hem de kimliğinizi gizler. Ücretsiz VPN uygulamaları mevcuttur.

Cihazınıza VPN kurduktan sonra Instagram Müzik özelliğinin aktif olduğu, Fransa, İtalya, Amerika, İngiltere gibi ülkelerden birini seçin. Eğer telefonunuzda Instagram yüklü ise, uygulamayı silip yeniden yükleyin. Bu işlemle uygulamanın ait olduğu bölge değişir ve Instagram Müzik özelliği aktif olur.

Ayarları Yaptıktan Sonra Instagram Müzik Nasıl Kullanılır?

Instagram uygulamasında tek değişen şey yeni Instagram Müzik özelliğinin eklenmesi olacaktır.

Hikayenize müzik eklemek için;

  • Hikaye bölümüne bir fotoğraf veya video çekip yükleyin.
  • Sağ üst kösede bulunan kare biçimindeki gülen yüz etiketine tıklayın.
  • Müzik simgesini seçip mevcut müzik listesinden dilediğiniz müziği seçin. Müziği ararken filtrelerle seçenekleri daraltabilirsiniz.
  • Tüm bunları yaptıktan sonra oluşturduğunuz müzikli hikayeyi izleyip paylaşabilirsiniz.

Instagram Müzik VPN Kapalıyken Nasıl Kullanılır?

Instagram Müzik için Türkiye güncellemesi gelene kadar VPN kapalıyken özelliği kullanmanız mümkün değildir. Instagram Müzik kullanabilmeniz için VPN’i kullanım esnasında açık bulundurmanız gerekir.

Bunun gibi faydalı içerikler için https://crovu.com adresini ziyaret edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.