İlginç Meslekler : Aktüerya

Meslek tanıtım kategorisinde ilk mesleğimiz aktüerya.

Nedir peki bu aktüerya?

Aktüerya programının amacı sigorta şirketlerinde, sosyal güvelik kurumu departmanlarında çalışacak memurları yetiştirmektir. Bu mesleği uygulayan kişilere ise Aktüer denir. Emekli sandığı, SSK gbi kurumlarda görev yaparlar.

Aktüerya programında okutulan dersler ise bize çok ta yabancı gelen dersler değil. Matematik, istatistik, sosyoloji, hukuk, iktisat derslerinden başka finansal piyasalar ve kurumlar, insan kaynakları yönetimi, emeklilikte sosyal güvenlik teorisi, pazar yönetimi, hayat sigortacılığı, vergi analizi, sigorta sözleşmeleri, vergi mevzuatı gibi dersler eşliğinde program uygulanır.

Siz de bu mesleğe başvurmak istiyorsanız nitelikleriniz şöyle olmalı;
Öncelikle matematik ve ekonometri derslerine hakim olmanız ve araştırma yapmaktan sıkılmamanız gerekir. Bunun dışında analitik düşünebilmeli ve yeniliklere açık olmanız bir başka aranan şart.

Aktüerya Bölümü okutan fakülteler ise şöyle;

* MARMARA – BANKACILIK VE SİGORTACILIK YÜKSEKOKULU
* HACETTEPE – FEN FAKÜLTESİ

Bölümü bitirdikten sonra “Aktüer” ünvanına kavuşan elemanlar, sigorta şirketlerinde yangın, kaza ve ölüm oranlarını belirler, bunlardan grafikler oluşturur ve şirketine sunar. Bu bilgilere bağlı olarak ta sigorta şirketi veya sosyal güvenlik kurumu yükümlülüklerini ve tarifelerini belirler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.