Her (Aşk) / Film Eleştirisi

Her, romantik bir konu barındırsa da dram ve komedi türlerini de ele alan bir film. Film, meslek olarak insanlara aşk mektubu yazmak olan Theodore’un yaşadığı aşkı ele alıyor. Theodore, güzel bir evliliği varken ayrılık aşamasına gelen ve ilginç bir karaktere sahip, hiçbir şeyden keyif alamayan biridir. Ama yaptığı işte oldukça başarılıdır.

Yürüdüğü yolda tesadüfen gördüğü bir reklam hayatını tamamen değiştirir. Reklamda, dünyanın ilk yapay zekaya sahip işletim sisteminin tanıtıldığını görür ve bilgisayarına bu sistemi yükler. İsmi Samantha olan yapay zeka bir karakter, beklediğinin üstünde biri çıkar. Ama bir sorun vardır. Gerçekte hiçbir zaman dokunamayacağı Samantha’ya körkütük aşık olur.

Filmin konusunu Black Mirror dizisine benzetenler oldukça fazla. Filmde teknolojinin hangi boyutlara ilerleyebileceğini görebiliyoruz. Abartılı teknolojik ürünler yerine duygu ve hissiyata dayalı teknoloji harikalarını izliyoruz. Bu yapay zekaya sahip işletim sistemi, aslına bakarsanız internet üzerinden edinilen sevgililere benziyor. Sadece her an yanınızda, her şeyi gören ama asla bir bedene bürünemeyecek olan versiyonu gibi.
Theodore’u ise filmin başında nasıl gördüysek, sonunda da o haliyle görüyoruz.

Kısaca Her, başarılı ve ilginç bir film. Joaquin Phoenix’in oyunculuğunun abartısız ve çok iyi olduğunu söyleyebilirim. Samantha’ya sesiyle hayat veren Scarlett Johansson’ın kendisini hiç görmemize rağmen filmin büyük çoğunluğunu oluşturuyor diyebiliriz. 2 saat boyunca harika dakikalar geçirmek istiyorsanız Her sizin için iyi bir seçim olacaktır.

İyi seyirler…

Her (AŞK) filminin fragmanını buradan izleyebilirsiniz:
http://www.youtube.com/watch?v=Mz822j7DkK0

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.