Hem Performans Hem Uzun Pil Ömrü İçin Tarayıcılar Yarıştı

Ciprian Adrian Rusen tarafından yapılan test ilgili web sayfasında yayınlandı.Bu testte tarayıcılar HTML 5 performansına veya Script hızlarına göre test edilmiyordu.En iyi performansı ve pil ömrünü sunabilmek adına yarıştırıldılar.Sonuçlar aslında benim beklediğim gibi diyebilirim.Daha önce de önerdiğim Opera İnternet Tarayıcısı hem performans hem de uzun pil ömrü isteyen kullanıcıların yardımına koşacak gibi gözüküyor.Ayrıntılara geçelim.

Tarayıcıların güncel ve gelecek sürümleri Windows 7 işletim sistemi üzerinde teste tabii tutulmuş.Sadece İnternet Explorer 10 için Windows 8 kullanılmış.Test için HP Pavillion dv7 2185dx bir notebook kullanılmış. Donanımsal özellikler Intel Core2 Quad CPU Q9000 @ 2.00 GHz, 6 GB of RAM DDR2, ATI Mobility Radeon HD 4650

Yarışmacılara göz atmamız gerekirse ;

İnternet Explorer  10

İnternet Explorer 9

Google Chrome 18

Mozilla Firefox 11

Opera 11.62

Ayrıca hiç bir tarayıcıda eklentilerin kullanılmadığını belirtelim.

Testte Google Chrome çok sorun yaşamış ve sürekli testi tamamlayamadığından bahsedilmiş.Test için Peacekeper tarayıcı testi kullanılmış ve bilgisayar dolu şarjdan boşalıp uyku moduna geçene kadar test uygulanmış.Test her tarayıcı için 3 defa yapılıp ortalamalar alınmış.

Çıkan sonuçlar ise şu şekilde ;

İnternet Explorer 10 en başarılısı

Eğer uzun bir pil istiyorsanız web’de gezinmek için İnternet Explorer 9 veya 10 kullanmalısınız.Çünkü en uzun pil ömrünü bu iki tarayıcı sunuyor.

Eğer batarya süresi değil de performans istiyorum derseniz Google Chrome kullanmalısınız.Pilden feragat edeceğinizi unutmayınız.

Ancak performans ve uzun pil ömrü istiyorum diyorsanız o halde Opera 11.62 kullanmalısınız çünkü 100 dakika webde gezinti süresi ve üstün tarayıcı performansıyla performans – uzun pil kulvarını göğüslemiş.

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.