Havuç Tatlısı Nasıl Yapılır?

Gerekli Malzemeler

  • 1 kilo havuç
  • Yeterince şeker
  • Nohut kadar limon tuzu
  • 2 bardak makinadan geçirilmiş ceviz
  • Fındık
  • Ağartılmış badem

Yapılışı

Havuçların üstü bıçakla kazınır, dip tarafları kesilir, yıkanır, haşlanır, rendeden geçirilir. Suyu hafifçe avuçlar arasında sıkılır. Bunda ölçü ayarı şudur : İki bardak suyu sıkılmış havuç, bir bardak şeker. Önce havuç bardakla ölçülür. Bir tarafa konur. İki bardak havuca bir bardak şeker ölçülür ayrı bir tarafa konur, karıştırılmaz. Şekere üzerini bürüyecek kadar az su konur. Karıştırılarak ocakta eritilir. Aşağı yukarı nohuttan büyükçe limon tuzu katılarak kestirilir, köpükleri alınır. Ayrı bir yerde duran ölçülmüş havuç kestirilmiş şekerin üzerine dökülür. Hafif ateşte tahta kaşıkla devamlı karıştırılarak şeker şurubunu çekinceye kadar (bir saate yakın) pişirilir. Havuç tatlısının olup olmadığını anlamak için; sakız gibi olunca az bir miktar alınır, buzdolabının buzluğuna konur. Donma işi çabuk olursa olmuş demektir. Yenince de sakız gibi olur. Sonra tabaklara alınır, ince olarak düzgünce yayılır.

Üzerine ağartılmış badem döşenir. Veya ocaktan indirilen havuç tatlısı ılık bir hale geldikten sonra içerisine bir bardak, makinadan geçirilmiş ceviz, fındık, ağartılmış badem serpilir, iyice karıştırılır. Elde parmak gibi uzunca şekiller verilir. Kalan bir bardak karışık ceviz, fındık ve bademe biraz da Hindistan cevizi, pudra şekeri katılır. Parmak şeklindeki havuç tatlıları bulanır, tabaklara dizilir.

Afiyet Olsun 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.