Haşerelerden Kurtulmak İçin Pratik Bilgiler…

Bitkilerdeki Böcekler: Bitkilerdeki yaprak böceklerini öldürmek için, bitkileri  toprağına sigara külü koyabilirsiniz.

Böcek Isırığına Karşı: Her hangi bir böcek bir yerinizi mi ısırdı?  Telaşlanmayın. Zira böceklerin ısırıkları veya sokmaları pek tehlikeli değildir. Bazen sokulan yerin iltihaplanmasına veya şişmesine yol açar. Böcek ısırıklarını tedavi etmek için en iyi çare ısırık yerini karbonatlı suyla yıkamaktır. Amonyak ile ıslatılmış pamuk veya gazlı bez parçasını ısırılan yere bastırmak da faydalı olur. Isırık yeri hiç bir zaman kaşınmamalıdır. Zira yara mikrop kapabilir, iltihaplanabilir.

Güvelerden Kurtulmak İçin: Güvelerden kurtulmanın tek yolu, 80 derecelik 400 gr. İspirto içine 50 gr kafuru ile 50 gr karabiber karıştırıp sonra bunu dolapların veya sandıkların iç kısımlarına sürmektir. Ancak bu karışımı yaptıktan sonra 10 gün kadar bekletip sonra kullanın. Güvelerin dolaplarınıza istila etmelerini önlemek için, büyükçe bir portakal alın, üzerine kabuğu görünmeyecek kadar sık biçimde karanfil batırın. Bu karanfili portakallı giyecek dolabınıza ya da sandığın bir köşesine koyun. Böylece güveleri Giyecek dolaplarınızdan uzak tutmuş olursunuz.

Hamam Böceklerine Karşı: Hamam böceklerinden kurtulmak için temizliğe itina etmelidir. Böceklerin en çok bulunduğu mutfaktaki dolapları boşaltıp, sodalı sularla silinmeli, dolabın içine ve banyoya fincan tabakları içinde aynı miktarda un, toz şeker, asit borik ve su ile hazırlanan karışımdan koyulmalıdır. Böcekler un ve şekeri sevdiklerinden bunları yerler. İçindeki asit borik onları öldürür. Zamanla kuruyan bu karışıma sı ilave ederek sulandırmak yeterlidir.

İşte size başka bir formül: 25 gram asit borik bir adet haşlanmış patates ile ezilir ve böceklerin çıktığı yere konur.

Bunlardan daha kolay bir usul de doğrudan doğruya mat olarak asit boriği lüzum görülen yerlere serpmektir.

Karıncalardan Korunmak İçin: Eğer karıncalar duvardan tırmanarak evinize giriyorlarsa, duvarın ortasına bir selobanttan hat çekin. Karıncalar daha fazla tırmanamayıp bandın hizasında kalırlar.

Karıncaların geçtikleri yerlere küçük dilimler halinde limon yerleştirin. Bu çalışkan minik karıncaların aralarının limonla hiç de iyi olmadığına şahit olacaksınız.

Karıncalardan kurtulmak için en basit çare bulundukları yere kesilmiş yarım limon koymaktır. Limon çürüyünce, neşrettiği hafi, kendine mahsus koku karıncaları kaçırmaya kafidir.

Pirelerle Mücadele: Evde pirenin bulunmaması için temizliğe çok dikkat etmek gereklidir. Ayrıca yerleri haftada bir defa sirkeli su ile silmek de pirelerin yok olmasını sağlar.

Bazı evlerde odaların döşemelerinin aralarına pireler yuva yaparlar.Döşemelerin aralarında boşluk varsa bu boşlukları macun ile kapatmak çok doğru olur. Ayrıca pireler nane kokusundan da ve yaz hiç hoşlanmazlar. Nane yapraklarını evinizin belirli yerlerine koyarak pirelerin evinize girmesine mani olabilirsiniz.

Sineklerden Kurtulmak İçin: Bahar ve yaz aylarında sinek ve sivrisineklerden en kolay kurtulmanın yolu, karanlık bastırdığı an, pencerenin önüne kuvvetli bir el feneri veya gece lambası koyarak, camları açmaktır. Bütün sinekler ışığa geleceğinden, pencereden dışarı çıkacaktır. Arkasından da hemen pencereyi kapatırsınız.

Odanızın bir köşesinde yetiştireceğiniz fesleğen demeti sizi sivrisineklerden kurtaracaktır.

Sinek Ve Arılar: Bir saksı içinde yetiştireceğiniz domates bitkisi sinek ve arıların evinize gelmesini engeller.

Arı ve sivrisinek sokmalarına karşı kesme şekeri hafifçe ıslatın, sokulan nokta üzerine bastırın. Zehiri alır, şişme ve kaşınmayı önler.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.