Hangi Ücretsiz Mesajlaşma Uygulaması Daha Avantajlı?

Hangi Ücretsiz Mesajlaşma Uygulaması Daha Avantajlı

WhatsApp tarafından kullanıcılara sunulan sözleşme değişikliği ile gündeme bomba gibi düştü! Hal böyle olunca insanların aklında hangi uygulama hangi bilgileri bizden istiyor sorusu oluşmaya başladı. WhatsApp ve bu uygulamaya alternatif olan mesajlaşma uygulamaları bizlerden neler istiyor? Gelin hep birlikte detaylara göz atalım.

WhatsApp’ın kullanıcı sözleşmesinin değiştirilmesi ile birlikte kullanıcılar kendilerine alternatif mesajlaşma uygulaması aramaya başladı. Peki, benzeri bu uygulamalar bizlerden hangi bilgileri istiyor?

Uygulamaların İstediği Veriler Neler?

Sadece WhatsApp değil aynı şekilde birçok uygulama indirme ile birlikte birçok veriye erişmek için izin istiyor. İstenilen bu izinlerin hepsini birden verme gibi bir zorunluluğunuzun bulunmadığını belirtmek isteriz. Çünkü sizden istenilen bu bilgiler; gerekli izinler olmayıp, erişim bilgileridir. Bu gibi detaylara dikkat etmekte fayda vardır.

WhatsApp Uygulaması

Yeni sözleşme ile birlikte birçok erişim iznine sahip olmak istiyor. WhatsApp uygulaması, rehberinize, telefon numaranıza, konumunuza, cihaz kimliğinize ve satın alma geçmişine kadar birçok verinize erişim talebinde bulunuyor ve üstelik bu işlemleri yaparken, kullanıcının isteğini dikkate almıyor.

Telegram Uygulaması

Telegram hangi verileri istiyor? Rus merkezli uygulamanın sizden istediği bilgiler ise; telefon numarası, cihaz kimliği ve rehber bilgilerinizdir.

Signal Uygulaması

En az bilgiyi isteyen uygulamalar arasında yer alan Signal, kullanıcısından hiçbir bilgi istemediği ile dikkatleri üzerine topluyor. Signal uygulaması, sadece kullanıcıların telefon numarasına erişim hakkı talep ediyor. Telefon numarası haricinde hiçbir veri talebinde bulunmuyor.

BiP Uygulaması

Listemizin son sırasında yer alan BiP, izin konusunda WhatsApp ile yarışıyor desek yeridir. BiP uygulaması kullanıcısından, telefon numarasına, cihaz kimliğine, rehbere, kesin konuma, yaklaşık konuma, videolara, fotoğraflara ve ses verilerine erişim izni istiyor. Neredeyse WhatsApp uygulamasından daha fazla veriye sahip olmak isteyen BiP, bu konuda geride kalacak gibi gözüküyor diyebiliriz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.