Hamilelikte Grip Ve Soğuk Algınlığının Belirtileri

Hamilelikte Grip Ve Soğuk Algınlığı

Hamilelikte grip ve soğuk algınlığının belirtileri, anne adaylarını yakından ilgilendiren en önemli konulardan biri olduğunu söylemeliyiz. Özellikle sağlının olduğu bu dönemde grip ile coranavirüs birbirine karıştırılabiliyor ancak belirtileri her ne kadar birbirine yakın olsa da aynı belirtileri taşıdığını söylemek doğru olmaz. Hamilelikte gribe karşı önlemler neler ve hamileler grip olduklarında ne yapmalı? Gibi önemli soruların cevabını bu yazımızda bulabilirsiniz.

Hamile olanların immün sistemi giderek zayıflar ve bu zayıflama ile birlikte anne vücudunun savunma hücrelerinin bebeğe karşı saldırı açmasını engellemek adına doğal bir süreçtir. Bebek açısından önemli olan bu unsur, direnci azalan anne adayı için bu durum pek iyi sayılmaz. Çünkü vücut direnci zayıflamış olan birinin vücudu, grip ve soğuk algınlığına karşı savunmasız kalacaktır. Bu gibi hastalıklara karşı vücut direncini artırmak ve hastalıklara karşı vücudumuzu koruma altına almamız gerekir.

Hamilelikte Grip Ve Soğuk Algınlığının Belirtileri

Hamilelikte Grip Ve Soğuk Algınlığının Belirtileri

Hamilelikte Soğuk Algınlığının Belirtiler Neler?

Hamilelikte soğuk algınlığının belirtileri; Hapşırma, burun akıntısı, kırgınlık, hafif ateş ve gözlerde sulanma ile devam ederken, gribal enfeksiyonlar titreme, öksürük, yüksek ateş, kas ağrısı, şiddetli baş ağrısı ve solunumda zorluk olarak karşımıza çıkıyor. Soğuk algınlığı olan birinin ateşi 38 dereceyi geçmez iken grip olan kişide durum daha farklı olarak 38 derecenin üzerine çıkar. Normal bir insanda iyileşme süreci 7 gün civarı iken hamilelerde bu durum 10-14 arası olabiliyor.

Hamileler Grip Olursa Ne Yapmalıdır?

Anne adayı grip olduysa öncelikle vücudu dinlendirmesi gerekir. Bu hastalık sürecinde kişi, hareketten uzak durmalı ve vücudu dinlendirmelidir. Ancak, kendini iyi hissetmesiyle birlikte hafif egzersizler yaparak vücudun direncini artırmalıdır. Bulunan ortam belli aralıklarla havalandırılmalı, vücut direncini artırmak için doğru ve düzenli beslenmeye dikkat etmeli, özellikle C vitaminine ağırlık verilmeli portakal, greyfurt, mandalina, kivi, ıspanak, brokoli gibi besinler tüketmelidir. Bununla birlikte bol su tüketimi ile birlikte immün sistemini kuvvetlendirmek için de çinko takviyesi yapılmalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.