Gurme Kahve Kavurma ile Kahvede Tazelik

Yemek Tarifleri 13 Nisan 2014 - 14:31 969 KEZ OKUNDU 0 YORUM YAPILDI

Gurme Kahve Kavurma ile Kahvede Tazelik

Kaliteli bir kahve içiminin başlıca şartı taze kavrulmuş ve taze öğütülmüş kahve kullanımıdır. Taze kahve dışında; kullanılan suyun kalitesi, ekipmanların yeterliliği ve kahveyi hazırlayan kişinin bilgi ve deneyimi de önemlidir kahve hazırlamada.

Kahve çekirdeklerinde kavurma esnasında 800’den fazla aromatik asit ve çeşitli yağlar ortaya çıkmaktadır. Bu asit ve yağlar kahveden alınan farklı tatların kaynağını oluşturmaktadırlar. Kavrulma işlemi tamamlanmasıyla birlikte hava ile temas eden kahve çekirdekleri süratle bu asidik değerlerini kaybetmeye başlar, bunu önlemek için kavrulmuş kahve çekirdekleri özel valfli ambalajlarda muhafaza edilir. Ne kadar iyi muhafaza edilirse edilsin kavrulmuş kahve çekirdekleri 4-6 hafta içerisinde tazeliğini kaybeder ve yapısında aromatik tatları oluşturan asitlerin çoğu kaybolur. En verimli tüketim için ise ideal süre 2 hafta ile sınırlıdır. Kahvede bayatlama süresi çekirdeklerin öğütülmesi ile birlikte çok daha hız kazanır. Öğütme ile bir çok parçaya ayrılan kahve çekirdeklerinin artık hava ile temas eden yüzey sayısı arttığından bayatlama çok hızla gerçekleşir ve kahve yaklaşık 2 saat içerisinde bütün aromatik değerlerini kaybetmektedir. Bu sebeple kahvenin öğütülmüş olarak değil de çekirdek olarak temin edilip, hazırlanacak porsiyonlar kadarınca öğütülmesi gerekmektedir.
Üstün kalitede bir kahve hazırlama için gurme

ok

Kurabiye Fincan

üretim yapan kahvecilerden kahve çekirdeklerinin tedarik edilmesi önerilir. Ülkemizde gurme üretim metodunu uygulayan kahve tedarikçilerinden biri olan www.e-gurme.com kahve çekirdeklerini sadece sipariş üzerine kavurmakta ve kavurma derecesini müşterinin isteklerine göre belirleyerek hem taze kavrulmuş kahve hem de tüketicinin damak tadına hitap eden bir kahve sunmayı amaçlamaktadır.


ETİKETLER:
Sinan
sinanguzel01@hotmail.com

Özel sektör çalışanı, internet sever, Ç.Ü. mezunu. Biraz futbol, biraz web, biraz teknoloji derken her şeyden bir şey...

BU KONULAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Aşure Nasıl Yapılır?

Türk kültüründe ve İslam coğrafyasında bambaşka bir öneme sahip olan aşure, her yı...

Filtre Kahve Tutkunları Buraya!

Kahve keyfinizi ikiye katlamak istiyorsanız siz de filtre kahveye geçiş yapın. Kahve aromasını ve lezzetini...

Bugün Ne Yemek Yapsam Sorusunun Cevabı Yemek.com’da!

Günlük hayatımızın en önemli rutinlerinden biri yemek yemektir. Dünya çapında m...

Kestane Pişirmenin 3 Pratik Yöntemi

 Kış aylarının vazgeçilmez lezzetlerinden biri olan kestanenin faydalarını saymakla b...

BU MAKALEYE YORUM YAP