Gurme Kahve Kavurma ile Kahvede Tazelik

Kaliteli bir kahve içiminin başlıca şartı taze kavrulmuş ve taze öğütülmüş kahve kullanımıdır. Taze kahve dışında; kullanılan suyun kalitesi, ekipmanların yeterliliği ve kahveyi hazırlayan kişinin bilgi ve deneyimi de önemlidir kahve hazırlamada.

Kahve çekirdeklerinde kavurma esnasında 800’den fazla aromatik asit ve çeşitli yağlar ortaya çıkmaktadır. Bu asit ve yağlar kahveden alınan farklı tatların kaynağını oluşturmaktadırlar. Kavrulma işlemi tamamlanmasıyla birlikte hava ile temas eden kahve çekirdekleri süratle bu asidik değerlerini kaybetmeye başlar, bunu önlemek için kavrulmuş kahve çekirdekleri özel valfli ambalajlarda muhafaza edilir. Ne kadar iyi muhafaza edilirse edilsin kavrulmuş kahve çekirdekleri 4-6 hafta içerisinde tazeliğini kaybeder ve yapısında aromatik tatları oluşturan asitlerin çoğu kaybolur. En verimli tüketim için ise ideal süre 2 hafta ile sınırlıdır. Kahvede bayatlama süresi çekirdeklerin öğütülmesi ile birlikte çok daha hız kazanır. Öğütme ile bir çok parçaya ayrılan kahve çekirdeklerinin artık hava ile temas eden yüzey sayısı arttığından bayatlama çok hızla gerçekleşir ve kahve yaklaşık 2 saat içerisinde bütün aromatik değerlerini kaybetmektedir. Bu sebeple kahvenin öğütülmüş olarak değil de çekirdek olarak temin edilip, hazırlanacak porsiyonlar kadarınca öğütülmesi gerekmektedir.
Üstün kalitede bir kahve hazırlama için gurme

ok

üretim yapan kahvecilerden kahve çekirdeklerinin tedarik edilmesi önerilir. Ülkemizde gurme üretim metodunu uygulayan kahve tedarikçilerinden biri olan www.e-gurme.com kahve çekirdeklerini sadece sipariş üzerine kavurmakta ve kavurma derecesini müşterinin isteklerine göre belirleyerek hem taze kavrulmuş kahve hem de tüketicinin damak tadına hitap eden bir kahve sunmayı amaçlamaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.