Grinin Elli Tonu Film Yorumları

2011 senesinde çıkan Grinin Elli Tonu kitabı, dünyaca en çok satan kitaplardan biri oldu. Karanlığın Elli Tonu ve Özgürlüğün Elli Tonu olarak seri halinde devam eden kitap, 70 Milyon’dan fazla sattı. Şimdi ise ilk kitap Grinin Elli Tonu, sinemaya uyarlanarak vizyondaki yerini aldı.

Kitabın anlatıcısı olan Anastasia, aynı zamanda filmin de ana karakterlerinden birini oluşturuyor. Röportaj için tanıştığı Christian Grey ile daha sonra aralarında yaşanacaklar, kitapta okuyucunun kafasında daha iyi canlandırabilmesi için açıkça anlatılıyor. Özellikle merak edilen ise kitapta anlatılan erotik bir hikayenin sinemaya nasıl uyarlanacağı olmuştu. Ki kitap uyarlamalarında sıkça yapılan “hikayeyi kırpma” tekniği, bu filmde de uygulanacak mıydı?

Tüm bu bilinmezlerden sonra bugün itibari ile ülkemizde de vizyona giren film, büyük çoğunluğu büyük beklentiler içerisine sokmuştu. Öncelikle şunu söylemeliyim ki film, kitaptaki hikayenin ve karakterlerin çoğuna sadık kalabilmiş. Kitapta betimlemek için kullanılan, kıyafetin rengi, saçının şekli gibi birçok detayın filmde atlanmadığını görüyoruz. Ama yan roller ise bu detaylardan mahrum bırakılmış. Özellikle görüntü dışında karakter olarak kitaptakilerle pek benzerlik taşımıyorlar.

Başrollere gelecek olursak, Christian karakteri kitaptakinden daha romantik bir adam olarak karşımıza çıkıyor. Christian ile onun tuhaf erotik isteklerine rağmen her şeyi kabul eden Anastasia’nın sıcak ilişkisinin anlatıldığı film, kitap olarak bu sahneleri ile büyük ses getirmişti. Sinemaya uyarlanırken ise o sahnelerin yumuşatıldığını görüyoruz. Hikayenin temel noktası seks ve özellikle Christian’ın bu konudaki tuhaf beklentileri olunca, bu yumuşatma izleyiciyi pek tatmin etmiyor.

Grinin Elli Tonu, birçok sahnesinde güldürmeyi de başarıyor ve kitaba göre daha çok romantik bir aşk hikayesine bürünüyor. Yumuşatılan bazı sahneleri ile de daha çok kişiye hitap edecek olan film, özellikle 14 Şubat’ta sevgiliniz ile birlikte izleyebileceğiniz türde diyebiliriz.

İyi seyirler…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.