Göz Jimnastiği Nasıl Yapılır?

Göz yorgunluğu rahatsızlığı ve göz bozuklukları bugün maalesef toplumumuzun büyük bir kısmında görülmektedir. Bu alandaki en büyük sorun görme yetisi ciddi biçimde zedelenene dek bu rahatsızlıklar konusunda bir uzmana danışılmamasıdır. Gözler vücudumuzun hassas bölgelerinden olduklarından ve en yaşamsal işlevlerimizden olan görme işlevini yerine getirdiklerinden göz rahatsızlıkları hissedildiğinde mutlaka konunun uzmanı bir kişiden destek alınmalıdır. Ancak bunun yanında göz yorgunluğunu gidermek veya göz numaralarının ilerlemesini yavaşlatmak için evde yapılacak göz jimnastiği uygulamaları da yararlı olacaktır.

Göz jimnastiği uygulaması oldukça basittir ve özellikle tüm gün bilgisayar karşısında yorulan gözlerinizi dinlendirmek için birebirdir. Üstelik fazla ilerlememiş göz numarasının az da olsa geriletilmesi veya ilerlemesinin durdurulması konusunda da etkilidir.

Göz jimnastiğini uygulamak için öncelikle gözlerinizi kapatın ve birkaç saniye bekleyin. Ardından gözlerinizi açarak önce olabildiğince yukarı, ardından aşağı, ardından da sağa ve sola bakmaya çalışın. Bu döngüyü birkaç kez tekrarladıktan sonra tekrar gözlerinizi birkaç saniye yumun. Ardından gözlerinizin yakınında ve uzağında olmak üzere iki nesne belirleyin ve sırayla bu nesnelere bakın. Aynı göz egzersizi tek gözünüzü elinizle kapatıp kalem tarzı bir nesneyi  diğer gözüne yaklaştırıp uzaklaştırarak da uygulanabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.