Google’ye Rakip Geliyor! BaiDU

Daha önce Çin’in Google ile bir kaç kez tartıştığını duymuştum. Hatta hatırladığım kadarı ile Çin’in bilgisayar korsanları Google’nin Gmail servisine bazı saldırılar düzenlemişti. Sanırım bu kavga da gittikçe büyümekte…

Çin, yurtiçinde Google kullanımını engellemek için BaiDU arama motorunun yaygınlaştırma çalışmalarına başlamıştı. Bu çalışmalarını ilerletmiş olacak ki BaiDU’yu uluslar arası bir arama motoru haline getirmeye çalışıyor…

Habere göre yeni arama motoru çalışanları çok dilli platform için çalışmalarını sürdürüyor. Aslına bakarsanız Çin’in dışında Japonya’da da kullanıma başlanmış. Ancak Japonya’da arama motoru egemenliği Google ve Yahoo denetimi altında.

BaiDu’nun kıdemli başkan yardımcısı Shen Haoyu “Başka piyasalara geçiş için çok dilli bir platform üzerinde çalışıyoruz. Küresel anlamdaki hedeflerimize ulaşmak istiyoruz. Bu hamleyi oldukça erken yapmalıyız. Önümüzdeki 15 yıl içerisinde piyasada büyük bir kâr görüyoruz.” dedi.

Rakamlara göre Baidu şu an Çin’de %75.8’lik bir pazar payına sahip. Google ise %19.2’lik bir bölümle Baidu’nun epey bir gerisinde.

Baidu’nun piyasaya girmesi güzel bir olaydır. Sonuçta rekabet ortamı oluşacak ve bu da kaliteleşmeyi hızlandıracaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.