Google’dan Kış Olimpiyatları Doodle’ı

Bugün yine her konuda reklamı ile ünlü arama motorumuz Google; 2014 Kış Olimpiyatları doodle’ıyla karşımıza çıktı. Hiçbir fikre sahip olmayan kullanıcılar bu doodle tıkladıklarında bir takım 2014 olimpiyat ilkeleri ile karşılaştılar. Tıklamanıza gerek kalmasın illa okumamız gerektiğini düşünerekten doodle’ın  hemen altına açıklaması yerleştirilmiş. Peki ne mi bu ilkeler şöyle sıralamak gerekirse;

“Spor faaliyetlerine katılmak bir insan hakkıdır. Her birey herhangi bir ayrımcılığa maruz kalmaksızın, Olimpiyat ruhu içerisinde spor yapma imkanına sahip olmalıdır. Bunu yapmak için dostluk, dayanışma ve fair-play anlayışının hâkim olması gerekmektedir.” – Olimpiyat İlkeleri (Google tarafından çevrilmiştir)

Böyle bir doodle’ın ortaya çıkmasında en etkili olan şey ise Rusya’da eşcinsellik üzerine gerçekleşen propaganda yasasının etkili olduğu düşünülüyor.

2014 KIŞ OLİMPİYATLARI

2014 Kış Olimpiyatları, 7-23 Şubat 2014 tarihleri arasında Rusya’nın Soçi şehrinde ilk kez 22.si gerçekleşecek olan kış olimpiyatı düzenlenecektir. Seneler önce 1980 yılında bir keresinde Sovyetler Birliği böyle bir düzenlemeyi Moskova’da gerçekleştirmişti. Uzun bir aradan sonra tekrar böyle bir ev sahipliğine imza atıcaklar. Viladimir Putin’in şimdiden henüz  reklamlar için 100 milyon dolar harcadığı söyleniyor. Gerçekleşecek olan bu olimpiyat oyunu, tarihinde ilk defa 1500’den fazla kamera ile takip edilecek.  Ayrıca 16 kat yüksek çözünürlüğe sahip Super Hi-Vision (Ultra Yüksek Çözünürlüklü Televizyon) formatında yayınlanması bekleniyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.