Google’dan “Kış Gündönümü” Logosu!

En çok kullanılan arama motoru olan Google’ın  bugün  koyduğu logo nedir diye merak edenleriniz varsa bu “Kış Gündönümünü” ifade etmektedir.
Aslında tasarım açısından grafik çalışmasını her kim yaptıysa tebrik ediyorum. Çünkü gerçekten anlatılmak isteneni yansıtmıyor. Merak ettirmek açısından ise gayet başarılı olmuş. Teyze gözüküyor elinde örgü örüyor, diğer taraftan  “hey!” der gibi bir el var. Örgüden doğru kıvrım kıvrım uzuyor filan. Uzun bir gün olacağının sinyalini vermek istemişler herhalde.
Peki nedir bu en uzun gece, en uzun gün lakırdısı. Nedir “Kış dönümü” ?
Kimse alışamadı henüz bu duruma. Saat 17:00’da hava karardıktan sonra zaten uzun bir gece oluyor. Zaten kimsenin canı hiçbir şey yapmak istemiyor.

Fakat kötü bir şey gibi gözükse de çok uzun bir gece olacak olmasına rağmen aynı zamanda yavaş yavaş havanın daha geç kararmaya başladığı günlerin geleceğinin işaretidir bu. Bu yönden sevindirici bir durum.

Kış Gündönümü; 21 Aralık tarihinde gerçekleşir. Kuzey yarım kürenin zamanlamasına göre günlerin uzadığı, güney yarım kürede kısalmaya başladığı günlerin başlangıcıdır. Güneş ışıkları dik gelmeye başlar. Bu da Oğlak dönencesine isabet eder. Kuzeydeki dönence Yengeç Dönencesi, güneydeki dönenceye de bu yüzden Oğlak Dönencesi adı verilir. O halde uyku hasreti çekenlerin ise  uykuya fazlasıyla doyacağı gece olacağı şimdiden belli oldu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.