Google’daki Les Paul Doodle Etkisi Hala Sürüyor

Dün google anasayfasına Les Paul Doodle’nin 76. doğum günü sebebiyle eklenen modun etkisi hala sürüyor. Herkes bestelerini çaldı, youtube’ye ekledi bile. Peki kimdir google’nin bu kadar önemsediği Les Paul?

Gerçek adı Lester William Polsfuss olan gitar meraklısı müzisyen 9 Haziran 1915 yılında Waukesha, Wisconsin, Amerika Birleşik Devletleri’nde dünyaya geldi. 9 yaşında armonika çalmaya başlayarak müzik hayatına başladı. 13 yaşına geldiğinde ise yarı profesyonel country müzik gitaristi olarak para kazanmaya başladı. 17 yaşındayken 1930’ların ünlü country grubu Rube Tronson’s Cowboys ile turnelere gitti ve 4936 yılında ilk albümünü çıkardı…

Onun en büyük özelliklerinden birisi teknoloji ile müziği aynı anda takip etmesiydi. 1930 yıllarındaki satılan gitarlardan memnun olmadığı için kendi gitarını tasarlamaya koyuldu. Bunun en büyük sebebi sahnede kullandığı gitar ile mikrofonun etkileşim yaparak hiç hoş olmayan bir ses çıkarmasıydı. Bu sebeple 1930’un ortasında başladığı yeni bir gitar üretti. The Log adındaki bir gitar uzmanlar tarafından ilk elektrik gitar olarak adlandırıldı. Ünlü müzisyen 12  Ağustos 2009’da ise yaşamını yitirdi.

Siz de buraya tıklayarak o güzel modu kullanmaya devam edebilirsiniz. Google – Les Pual Doodle

Dedik ya, gitarın etkileri de hala sürüyor. İşte size youtube’a eklenmiş bir beste;

1 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.