Google Drive Kullanmadan Önce Bilmeniz Gerekenler

Daha önceki yazımda Google Drive ön incelemesini yapmıştım.  Ve bir takım soru işaretlerinin olduğunu ve Google işin içerisindeyse güvenlik şartlarının bir kez daha gözden geçirilmesini belirtmiştim.Ve Google ile ilgili her haberde dediğim gibi kişisel güvenliğinizi her şeyden önemli bir noktaya koyun.Çünkü bizler internetteki potansiyel reklam kobaylarıyız.Tabii bu her şirket ve kuruluş için geçerli değil.

Peki neden bu kadar temkinli olmanızı öneriyorum ? Google bildiğiniz gibi arama motoru başta olmak üzere internet tarayıcısı , e-posta ve haritalar gibi çeşitli alanlarda hizmet veren büyük bir ABD merkezli şirket.Dünya üzerindeki aramaların ortalama %80 veya daha fazlası her gün Google üzerinden yapılıyor.Bu ise Google’ı hemen hemen tek el olmaya zorluyor.

Peki tek el olunca Google’ın eline ne geçiyor ? Öncelikle bilmelisiniz ki Google aramalarınızın hepsini ip , konum , tarih – saat ve arama kriteri olmak üzere kayıt altına alıyor.Gmail hesabıyla Google hesabı açanlar bilir arama geçmişi adı altındaki bölüm tıpkı tarayıcılarımızdaki geçmiş bilgilerini tutuyor.Peki ama neden endişelenmeliyiz ? Bunlar arama motorunda anonim saklanacak bilgiler.Fakat Google bunları arama sonuçlarını etkilemek için kullanıyor.Bu da bize Google aramalarımızı bana göre daha isabetli yapıyor  izlenimi uyandırıyor.Fakat Google’ın tek yaptığı verilerinizi yine kendinize karşı kullandığıdır. Google Chrome sık kullanılan sitelerinizin Google tarafından kayıt altına alınıp hangi sitelerin daha çok sevildiği analizine katarak sizin favori sitelerinizi size karşı reklam gibi kullandığını biliyor muydunuz ?

Tüm bunlar Google’ın servislerinin “Son Kullanıcı Sözleşmesi” içerisinde yer aldığını ve her Google ürününü kullandığınızda bunları kabul ettiğinizi de muhtemelen bilmiyorsunuz. Aslında Google bu sözleşmeyle hepsini yasal hale getiriyor.Facebook da zaten tüm bilgilerinizi ip ve tarih notuyla kayıt altına alıyor.Hem de mesajdan silinmiş fotoğraflarınıza kadar her şeyi. 

Şimdi nereden geldik bu Google Drive’dan buralara 🙂 Google Drive duyrduldu fakat açılmadı.Ama bu Çin’e yetti ve Google Drive kullanımı ve siteye erişimi yasaklandı.Nedeni “Son Kullanıcı Sözleşmesi” ve rekabete ket vuracağı inancı.Çin Hükümeti vatandaşlarının dosyalarını Çindeki yerel hizmetlere depolanmasını istiyor.Bilgilerin dışarıya sızmaması ve yerel sitelerin kazanması için. Çin’in çağ dışı gibi görünen bu tutumu aslında bir nebze hak vermemize de sebebiyet veriyor.Nedeni yine açık…”Son Kullanıcı Sözleşmesi”

Google , Google Drive kullanan kişilerin belge ve bilgilerini kendi belgeleriymiş gibi kullanma ve depolama hakkını saklı tutuyor.Bu de demek oluyor ki gizli belgeleriniz Google tarafından saklanacak ve Google bunları istediği gibi kullanabilecek.. İnternet üzerinde 5 gb hak için tüm bunlar kabul edilir mi bilemeyiz ancak Google Drive kullanmadan önce bir değil  en az iki kez düşünmeniz gerekiyor. Gizliliğiniz her şeyden önce gelir.

1 Yorum

  1. Ali Cevapla

    Valla bir kaç fotoğraf yüklemiştim ve bazı banka bilgilerim vardı not defterinde; yükleyecektim ama sonra aklıma geldi gizlilik… Acaba dedim üçüncü şahıslar tarafından kullanılabilir mi diye… Gizlilik politikası ve son sözleşmeye baktım fakat pek birşey anlamadım ve sonra Google’de araştırdım bu yazıyı gördüm ve iyi ki gördüm. Yüklemiyorum hiçbirşey. Çin hükümeti bence çok doğru bir karar almış. Çin hükümetinin internette sansürü için Google ile arası açık zannediyordum ama demek ki rekabet olayı da varmış işin içinde…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.