Geçmiş (The Past)

Geçmiş (Le Passe), Fransız bir kadınla İranlı bir adamın evliliklerinin bitme aşamasına gelmesi ve bu zaman içinde yaşanılan bir takım kötü olayları konu edinen bir film. Yıkılmak üzere olan bir ailenin yeniden nasıl toparlanabildiğini izliyor seyirci.

Marie, İranlı Ahmad’dan ayrılarak yine bir İranlı olan Samir ile evlenmek ister. İlk evliliğinden de 2 kızı vardır. Marie, İran’ın o bilinen kısıtlamalarından tamamen bağımsız, başka bir ülkede yaşamanın rahatlığını yaşıyor. İlk eşinden daha boşanmadığı halde Samir ile birlikte yaşarlar. Üstelik ondan bir bebek de beklemektedir. Bu kadar şeyin üstüne bir de Samir hala başkasıyla evlidir.

Her şeye rağmen Marie ve Samir beraber olabilmek için çabalarken, Ahmad Fransa’ya Marie’nin yanına gelir. Marie Ahmad’ten büyük kızları Lucie’nin problerine yardımcı olması için rica da bulunur. Ahmad, sorunun çözümü için uğraşırken Lucie’nin bir şeyi itiraf etmesi her şeyi çıkmaza sokar.

İçinden çıkılamayan bu durum Samir’in karısı Celine ile son bulabilecekken onun da komada olması her şeyi daha da zorlaştırır. İzleyici Celine ile final sahnesine kadar tanışamıyor. Bu da izleyici de acaba hayalet mi sorusunu akıllarına getirtiyor.

Geçmiş (The Past) ayrıca ödüllü de bir filmdir. Altın Küre ödüllerinde Yabancı Dilde En İyi Film kategorisinde aday olmuştu. Cannes Film Festivali’nde Marie’yi canlandıran Bérénice Bejo’da En İyi Kadın Oyuncu ödülünü kazanmıştı. Filmin yönetmeni Asghar Farhadi ise Ecumenical Jury ödülüne sahip olmuştu.

İyi seyirler…

Geçmiş / Le Passé fragmanı…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.