Game Of Thrones 7. Sezon 1. Bölüm Yorumları

1 yıldan fazladır yeni sezonunu sabırsızlıkla beklediğimiz efsane dizi Game Of Thrones, bugün itibariyle 7. Sezonuyla yayın hayatına başlamış oldu. Dizinin 6. Sezon finalinde asıl anlatılmak istenen hikaye şekillenmeye başlamıştı. Yeni sezonun ilk bölümüyle de güzel bir giriş yapmış oldu. Herkesin beklentileri çok büyük ve bu nedenle bu sezon heyecanın yüksek olduğu bölümler izleyeceğimize eminim.

7. sezonun fragmanlarından anlaşılacağı üzere bizi büyük bir savaşın beklediğini görüyoruz. Elbette o bölümlere daha çok var. O yüzden “Ejderhakayası” adındaki bu bölümü değerlendirecek olursak; sezon finalinden kalan yarım hikayelerin bağlandığı, merak edilen kişilerin nasıl bir yol izlediği ve izleyeceğinin sinyallerinin verildiği, en önemlisi de müthiş repliklerin olduğu dolu dolu bir bölümdü.

Bölüm efsane başladı diyebiliriz. Walder Frey’in görüldüğü ilk an eminim herkes flashback yapıldığını düşündü. Ancak Frey’in konuşmalarının sonuna doğru bazı tuhaflıklar hissedildi ve çok geçmeden Arya’nın en acımasız haliyle “hiç kimse” olarak Walder Frey’e dönüştüğünü gördük. Bu Arya’nın en masum yüzü olacak diyebiliriz. Çünkü öldürmek istediği çok önemli bir kişi daha var ve en cani tarafını ona saklayacağına hem fikiriz.

Jon ve Sansa kardeşlere gelecek olursak, ikisinin diyalogları oldukça iyiydi. Özellikle Sansa’nın artık daha aklı başında bir kız olduğunu görmek mutluluk veriyor. Cersei ve Jamie tarafında ise durum daha enteresandı. Cersei’nin gözünün daha da karardığını ve acıma duygusunun kalmadığını görüyoruz.

Sam cephesinde ise işler oldukça zorluydu. Monoton haline gelen hayatını izlemek oldukça mide bulandırıcıydı. Ancak ejderha camı gibi önemli bir konunun Sam tarafından kendisini göstermesi, bilgeliğiyle onun bu hikayede daha çok olacağını hissettiriyor. Ayrıca Jorah ile bir araya gelmesi de keyifliydi.

Sandor Clegane… Bence bu adam kurduğu cümlelerle dizinin en sevilen karakterlerinden biri oldu. Özellikle önceki bölümlerde görünümüne kıyasla oldukça merhametli bir adam olduğunu gördüğümüz için bu karaktere sempati daha da artmaya başladı.

Ve Khaleesi! Son sahnede o yürüdükçe heyecan daha da arttı. Onu izlemeyi özlemişiz. Westeros’a girdikten sonra tahta bakması ve her yeri dikkatlice incelemesi en etkili sahnelerden biriydi. Özellikle son replikle birlikte “bir hafta nasıl bekleyeceğiz” dedirtti. –“Başlayalım mı?”

Bonus: Bu bölümde en ilginç sahnelerden biri de Ed Sheeran’ın konuk oyuncu olmasıydı. Önce o yumuşak sesini duyduk ve “yok ya o değildir” dedik. Ancak o turuncu saçlarını gördüğümüz an “sen ne alaka ya” hissi yarattı. Olsun, dizide sürekli bir aksiyon, bir heyecan olacak değil ya. Bu da ilk bölümün sempatik sahnelerinden biri olarak aklımızda kalsın..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.