Finansman Oranı Nedir?

Gündem 23 Ekim 2017 - 18:20 1034 KEZ OKUNDU 0 YORUM YAPILDI

Finansman Oranı Nedir?

Finansman Oranı, bir şirketin öz kaynakları ile toplam yabancı kaynakları arasındaki ilişkiyi göstermektedir. Bu oran işletmenin mali bağımlılık derecesini gösteren bu oran aynı zamanda mali yeterliliğinin araştırılmasına olanak vererek işletmenin finansman biçimini de ortaya koyar.

Gelişmiş ülkeler, finansman oranının en az bir olmasını genel olarak kabul görmüştür. Dolayısıyla bu oranın birden küçük olması demek, işletme finansmanında daha fazla yabancı kaynak kullanıldığını gösterir. Bu da demek oluyor ki işletme yüklü bir faiz altına giriyor. Oranın birden büyük olması ise toplam kaynaklar içinde öz sermayenin daha fazla olması demektir. Bu durum da işletmenin borçlarını kolaylıkla ödeyebileceği anlamına geliyor.

Ancak bu durum bir dezavantajı işaret edebilmektedir. Şirketin düşük maliyetli, uzun vadeli kredilerden de yararlanmadığını gösterir. Finansman oranının işletmenin faaliyet sonrasında iç kaynak yaratabildiğini gösteren oto finansman oranı ve aktiflerin yüzde kaçının işletme sahiplerince karşılandığını ifade eden öz sermayenin aktif toplama oranı olmak üzere iki çeşidi vardır. Kuveyt Türk bu konuda web sitesinde oldukça bilgi vermektedir. Web sitesinde Kar Payı Hesaplama, Finansman Hesaplama, Kart Taksit Hesaplama ve Leasing Hesaplama gibi seçenekler bulunmaktadır. Hesaplamaların nasıl yapılacağı ile ilgili detaylı bilgi sahibi olan ve bunu ilgili kişiler ile paylaşan Kuveyt Türk web sitesi, oranları en doğru şekilde vermektedir. Banka bünyesinde pek çok finansman çeşidini bulundurmaktadır. Konut Finansman, Araç Finansman, İhtiyaç Kart ve İhtiyaç Finansman müşterilerinin gereksinimlerine cevap vermektedir. Örneğin; konut sahibi olmak isteyen kişiler, bankanın sunduğu hizmetlerden biri olan Konut Finansman’dan rahat ve güven içinde faydalanabilirler. Bu finansman çeşidinin içerisinde bulunan Sabit Ödemeli Finansman, Düzensiz Ödemeli Finansman, Gurbetten Sılaya Finansmanı, Kentsel Dönüşüm, Arsa-İşyeri, 2B Finansmanı ile Anlaşmalı Konut Projeleri hakkında bilgilendirilebilirsiniz. Her birinin farklı farklı ödeme seçenekleri ve avantajları vardır. Bu yüzden ilgili kişi seçimini ihtiyacına göre yapmalıdır. Kuveyt Türk, bu konuda müşterilerine ya da potansiyel müşteri adaylarına pek çok avantaj sunmaktadır. Finansman çeşitleri ve finansman oranlarının hesaplanmasında kafalarında hiç bir şekilde soru işareti bırakmamaktadır.  


ETİKETLER:
Sinan
sinanguzel01@hotmail.com

Özel sektör çalışanı, internet sever, Ç.Ü. mezunu. Biraz futbol, biraz web, biraz teknoloji derken her şeyden bir şey...

BU KONULAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Kredi Notu Nasıl Hesaplanır?

Kredi notu, bankalarda bulunan geçmişinizin değerlendirilerek puanlanması ile oluşturulur. Bankanız borçlar...

Yurtdışında Doğru Eğitimin Adresi Kanada

Günümüzde, ülkemizdeki öğrencilerin çoğunluğu yurtdışında eğitim almak istiyor. Farklı ülkeleri tercih eden...

Hayat Varlık’ın Müşterilerle İlişkisi

Hayat Varlık, Türkiye’nin en büyük, kurumsal varlık yönetim şirketidir. Şirket, çok sayıda borçlu müşterini...

2018’de Video Pazarlama ile Satışlar Daha Fazla Artabilir

Eğer online pazarlama ile ilgiliyseniz, video ve fotoğrafın hap bilgi alındığı, daha fazla dikkat çeken ve ...

BU MAKALEYE YORUM YAP