“Fetih 1453″‘de Sona Gelindi! – Fragman

94 yıllık Türk sinema tarihinin en pahalı filmi… Fetih 1453!

Aylardır çekimleri süren filmde sona yaklaşıldı. 17 milyon dolarlık bütçe ile Türk sinema tarihinin en pahalı filmi, 3 yıldır aşama aşama kayda alınıyor.

Benim de lise yıllarımdan beri beklediğim bu filmi Ayşe Germen ile birlikte Faruk Aksoy yönetiyor. Baş rollerde ise Devrin Evin, İbrahim Çelikkol, Dilek Serbest, Recep Aktuğ ve Erden Alkan oynuyor.

Fatih Sultan Mehmed ve İstanbul’un Fethi’ni konu alan bu filme Prof. Dr. Feridun Emecan, Doç. Dr. Hülya Tezcan, Doç. Dr. Gülgin Koroğlu ve sanat tarihçisi Massimo Farinelli danışmanlık yapıyor. Çekimlerin son aşamada olduğu belirtilen filmin gösterim tarihi Şubat 2012 olarak duyuruldu.

Filmin yapımcısı ve yönetmeni Faruk Aksoy, Recep İvedik’ten kazandıklarını Fetih 1453’e yatırıyor. Gerçekten tebrik etmek gerek. Almanya, Hollanda, Belçika, Avusturya, Fransa, İngiltere ve İsviçre’de de gösterilecek olan filmde gerçek askerler rol alıyor. Savaş sahnelerinde deneyimli figuran bulamayan Aksoy, seçimleri bir süre ertelemek zorunda kaldı.

Figuranların eğitim almasından sonra da yeterli sonucu alamayınca Aksoy, Genelkurmay Başkanlığı’na gitti. Olumlu cevap alarak dönen Aksoy, birçok kışladan gelen askerler ile filmi tekrar kayda aldı.

‘Fetih 1453’te Fatih Sultan Mehmed’i Devrin Evin, Ulubatlı Hasan’ı İbrahim Çelikkol canlandırdı. Çelikkol’un Dilek Serbest ile olan sevişme sahneleri de filmin dikkat çeken yönlerinden. 2 bin 500 parça kostümün dikildiği ‘Fetih 1453’ için ayrıca 6 bin parçalık zırh, silah ve çeşitli aksesuvar hazırlandı.

 

İşte Fragmanlar;

http://www.youtube.com/watch?v=U8raYASyito

http://www.youtube.com/watch?v=8u5ta4lPNuk

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.