Fetih 1453 Yorumları

Az önce filmin ilk seansını izledim ve yorumlarımı yazmak üzere geçtim bilgisayarın başına. Uzun şeyler yazarak sizlerin filmi izleme hevesinizi kaçırmak istemiyorum. İlk başta “Gidin ve bu harika filmi sinemada izleyin!” diyorum. 🙂

Film oldukça güzel hazırlanmış ve gerçekten “Türkiye’nin en büyük bütçeli filmi” cümlesini size hissettiriyor. Filmin başından itibaren sizi sürüklüyor.

Filmdeki Fatih Sultan Mehmet yani Devrim Evin rolünü layıkıyla yerine getirmiş diyebilirim. Yanındakileri de unutmamak lazım tabi ki. İbrahim Çelikkol (Ulubatlı Hasan), Dilek Serbest (Era) ve daha niceleri…

Geleyim eleştirilerime;

Öncelikle filmin bazı yerleri kısa olmuş. Kısa anlatılmış yani. Gerçi 165 dakika süren film daha uzatılmazdı ama bazı yerler kısaltılıp, heyecanlı bölümler uzatılamaz mıydı, tekrar izleyip incelemek lazım.

Görsel açıdan film yeteri güzelliği hissettiriyor ancak daha güzel şeyler ortaya konamaz mıydı, konulabilirdi bence.

Eleştirilerim bu kadar. Yine de şunu söyleyebilirim. Filmin gerçekten izlenilmesi gerek. İzlediğinizde, kimi yerde tüylerinizin diken diken olduğunu hissedeceksiniz. Tıpkı bende olduğu gibi…

Eğer siz de filmi izleyenler arasında iseniz aşağıya film hakkında küçük bir yorum yazmanız bizi sevindirecek ayrıca izlemeyen kişilere rehber olacaktır.

Filmi evinde izleyen Başbakanımız ise filmi oldukça beğendiğini belirtmiş.

Filme emeği geçen herkese teşekkürlerimizi sunuyor, Türk Tarihini, geçmişimizi, yaşanan bunca kahramanlık hikayesini tüm Dünyaya daha çok duyurulmasını temenni ediyoruz.

 

138 Yorum

 1. Ismael OZTURK Cevapla

  İstanbul’u aslında kenan komutan fethetti, bu filmler palavra 😀 Şaka bir yana tarihle ilgilenen ve Türklükten gurur duyan herkesin izlemesi gereken bir film olduğunu düşünüyorum. Filmdeki grafikler zaten çok etkileyici, mutlaka izlemenizi tavsiye ediyorum. Şimdiden iyi seyirler

  1. soner taş Cevapla

   Filmi az once izledim tamam efektler falan hersey guzel de filmde osmanlı ile ozdeslesmis olan mehter marsı bir kere dahi calmıyor. bence cok buyuk bir eksik bu.

    1. umt Cevapla

     Fatih Sultan Mehmet, Fethin devam ettiği bir sabah şafakla beraber topçularının yanına gitti. Toplar atılırken, Okmeydanı’na dolmuş binlerce ulema, hep bir ağızdan tekbir getirmeye başladılar. Yüzlerce davul ve zurnadan oluşan devasa bir mehteran düşünün. Osmanlı ordusuyla beraber, savaş meydanında bulunuyor. Fatih Sultan Mehmet, İstanbul surlarının önüne geldiğinde, 300 kişilik mehter takımında, 100 zurna, 70 davul durmadan çalıyor; kalp ve ruhları coşku ve heyecana getiriyor. Okmeyda’nındaki ikinci mehter de Haliç surlarına hücum eden kıtaların harp şevkini artırıyordu. Gök gürültüsünü andıran korkunç ve insanın içini ürperten sesler çıkarıyorlar, topların seslerini bile susturuyorlardı. Yine Fatih Sultan Mehmet, İstanbul’a giren muhteşem zafer alayının ortasında, gözlerini yıkılmış surlara dikti, sonra atını ileri sürdü. Maiyet bölükleri, yeniçeri arkasındaki mehteran, davul ve zurnalarını çalarak devirler açıp kapayan, asırlar önce müjdelenmiş olan bu mutlu güne mutluluk katıyor ve cenk havası çalıyordu. Zaferlerden sonra ezan okunur ve mehter çalınırdı.

     yukardaki metin alıntıdır arkadaşlar

     1. yasemin

      alıntı metin gayet doğrudur.mehter takımınn eksikliği bencede es geçilmemesi, gerekn bir nüanstır.

  2. oguzhan Cevapla

   filmi gercekten begendim.eksiklikler tabiki olcak ve vardı da ulubatlı hasanın oöpeksin diyerek öldürdüğü yeniçeri askeri bir sonraki sahnede en ön safta idi.aksemsettin hocanın rolünü ve lala da daha yetenekli bir artist tercih edilebilirdi.gemi cekiminde ve savas sahnelerinde daha cok Allah Allah nidaları kullanılabilirdi osmanlı ordusunda deliler diye askeri birlik vardı onlar da olabilirdi.en son film bir kac bölüm den olusabilirdi.ama yinede cok güzel

  3. ali akko Cevapla

   görsellik var duygu yok savaş sahnesinde mehter takımı yok marş yok sesi de yok.sahnelerde osmanlıyla bizansı zaman zaman karıştırdım.ulubatlı hasanın kemiği sızladı yeniçeri mi zampara mı anlamadım o adamı… film ticari kaygıyla çekilmiş ama biraz da yeni nesilin tarihini özünü anlayıp duygulanması amaç edinilseydi keşke…
   ama yine de alanında ilk ismi bile izlemeyi değer…

  4. Ayşegül Cevapla

   Film teknik olarak tat vericiydi.Tarihimizi böyle izlemek ise muhteşem tabiki.Ancak eksiklikler vardı tabiki.Oysa uzun süre üzerinde çalışılan böyle özel ve önemli bir fetih anlatılırken,Ulubatlu Hasan’ın ön planda olmasındansa Fatih Sultan Mehmet’i daha çok görmeliydik.Sonra lağamcılar bu fetihte çok önemli rol oynadıkları halde çok az gözüktüler.Başka bir ayrıntı da Akşemsettin Efendinin tek bir karede gözükmesiydi.Oysa bilirizki fetih boyunca O zat-ı muhterem de ordadır.Bunlara rağmen emeğe saygı diyorum ellerine sağlık.

 2. osilis Cevapla

  Flim tek kelime ile harika ancak Mehteran takımı eksik kalmış bence bunun dışında söyleyecek bir şey yok…
  Elinize sağlık…

   1. abdullah Cevapla

    Yaw olmazsa olmasın gitar filan varmıy dı yani. Tarihi gerçekliğe ne de çok dikkat edersiniz, sanki filmin heryeri doğruda. Bir fetih marşı vardır adamın tüylerini dikan diken eder olsa iyi olurmuş..

    1. ergin Cevapla

     Fatih devrindeki mehterhanede dokuz zilsen (zil çalan), dokuz nakkâzen (kadûm çalan), dokuz boruzen (boru çalan), dokuz tablzen (davul çalan), dokuz çavuş ve bir iç oğlan vardı. Altmışdört kişilik mehterhane takımına “dokuz kat mehter” adı verilirdi. Padişahın mehterleri oniki kat olurdu. Oniki kat mehterhanede her çalgıdan onikişer adet bulunurdu. Padişah sefere çıktığı zaman mehter takımı oniki misline çıkarılırdı. Sefer ve harp esnasında padişah mehterhanesi, saltanat sancaklarının altında durup, nevbet vururdu. Bundan başka ikindi vakti, otağ -ı hümâyûn önünde nevbet vurmak âdetti (Bkz. Nevbet). bilmeden cevap yazmayalım.mümkünse araştıralım mehter hunlardan beri vardır ve bize selçuklu imparatorluğundan geçmiştir

     1. Ahmed

      Aynen öyle.
      Keşke güzelce araştırılıp anlamlı geçişlerle bir de mehter olsaydı tam olurdu. Henüz seyretmedim ama çok mühim bir eksiklik. Zira mehter çok önceden beri var olan ve ordunun vazgeçilmezidir. Ayrıca dünyanın ilk askeri musikisidir. Savaşlarda fetihlerde askeri aşka, galeyana getiren coşturan, cengâverliği artıran en önemli unsurdur. Yukarıdaki arkadaşlardan biri karıştırmış, “II. Mahmud zamanında kurulmuştur” demiş tam tersi, kurulmamış kaldırılmıştır.
      Topkapı’daki “Panorama 1453” müzesi çok etkileyici olmuş. Orada mehteran bölüğünü de çok güzel resmetmişler gerçekten. Doğrusu dha seyretmeden üzüldüm diyebilirim.

 3. nuray Cevapla

  Gerçekten güzel bir filmdi.Müzikleri, oyuncuları ve efektleriyle.Kesinlikle sinemada izlenmesi gerektiğini düşünüyorum.Bu film dış ülkelere de tarihimizi tam manasıyla anlatıyor bence.En etkilendiğim sahne Ulubatlı Hasan ın sancağı dikme sahnesiydi.Ayrıca gişe rekorları kıracağa benziyor.

 4. Murat Cevapla

  Film gayet başarılıydı,namaz kılınış sahnesi harikaydı. Gemilerin karadan yürütüldüğü sahne ve bu kararın verildiği an kısa tutulmuş onun dışında ufak tefek animasyon eksiklikleri dışında bir hata yok. Gidilip izlenilmesi destek verilmesi gerekir. 🙂 Mehter marşının olmayışına gelince o dönemde henüz Mehteran takımları yoktu bu sebeple eklenmemiş.

 5. gamze.ali Cevapla

  Film görsel anlamda şahane!.. Bilinmese dekor olduğuna inanmak çok zor, sahtelik yok.
  Olay çok yalın anlatılmış, kast çok iyi, oyunculuklar güzel; ama bence Fatih’ in İstanbul aşkı daha çok vurgulanmalıydı. Ulubatlı Hasan fazla ön plandaydı. Özellikle Era’ nın içinde olduğu hiçbir sahne inandırıcı değildi. Mehteransa ciddi anlamda eksikliğini hissettiriyordu.
  Bunların dışında tarihimizin böyle bir prodüksiyonla yansıtılmış olması sevindirici. Çanakkaleyi de bekliyoruz…

  1. murat Cevapla

   yapmayın yaaa tamam teknik anlamda iidir orasını bilemem ama . fetih böylemi oldu yaa nasıl ii olmuşş diyebiliosunuz yüzde doksansekiz saçma sapan yalan yanlış eksik olmuş. fatihin eşi nasıl dekolteli olur yaa. akşemseddin öylemi olur fatih öylemi olur . cesur yürek müzikleri koymuşlar . faruk aksoy dediğin kimdir çektiği filmlere bak otur izle . istanbul u maneviyatımız almıştır yani din ön planda olmalıydı ama burada alakası yok . alsana kanuni dizisinin filmi al birini çal birine . bide çanakkale diosun .
   yok canım onuda kendilerine benzetirler

   1. mustafa Cevapla

    Ya Allah aşkına bir filimdede padişahları veya eşlerini kötü göstermeyin.ama yok illa osmanlı düşmanlığını vurgulayacak Fatihin eşi öylemi idi

   2. deniz Cevapla

    kesinlikle katılıyorum.amerikan flimlerine benzemiş bir kere tekbir sesi duyduk islami boyutu az katmışlar.güzel fakat istanbulun fethi daha iyi anlatılmalıydı

   3. Yakup Cevapla

    Bende katılıyorum. Kendi kendime şimdi bir hristiyan olsam ve bu filmi izlesem Fatih’in kendi egolarını tatmin etmeye çalışan bir dikdatör ve az bir zorluk görünce kendini hemen kaybeden karaktersiz biri olduğunu düşünürdüm. Film aynen National Geograpicte yayınlanan Kuran ve İslam belgeselindeki gibi İslamın öldürmeyi ve kanı emrettiğinin mesajlarını gizliden veriyor. Ayrıca Ulubatlı Hasan’ın o kızl ilişkisini yabancı tarihi filmlere özenip hadi koydun bari o insana saygı gösterde küçücük bir sahne ile nikah kıydıklarını falan göster. Ama yok gayrimeşru ilişki olması lazım ya. Araya iki tane dini unsur koyunca bizim millet filmdeki bir çok saygısızlığı görmezden geliyor. Yazık olmuş onca paraya.

   4. volkan Cevapla

    arkdaşım bi kerede ypılan bi işin arkasında durun zaten türkün türkden başka dostu yoktur dememeleri lazım türkün türkden başka düşmanı yoktur demeleri lazım bu filme sen gitmezsen ben gitmezsem daha iyileri nasıl çekilsin bu film kötü demiyorum bence mükemmel bi film bakış açısı diye bi şey vardır yok ölemi olmalıydı yok bölemi olmalıydı yahu siz ordamıydınızda bu kadar kesin konuşuyorsunuz yada siz gidin uydurma yunan mitolojisini seyretin adamlar süper yapmış yahu deyin yada amerikalıların kaybettiği ama kazanmış gibi gösterdiği viatnam savaşını seyretin

   5. bilge Cevapla

    Arkadaşım aynen katılıyorum.Yani izlerken peygamberimizin söylediği söz dışında filmin hiçbir yerinde manen etkilenmedim.Film istanbulun fethi değilde normal başka bir film olsaydı oldukça güzel olabilirdi.Ama ben muhteşem tarihimizin yanlış ve eksik anlatılmasına çok üzülüyorum.Vebali yapanların üstüne…Hele Akşemsettin gibi muhterem bir zatı ezik büzük ,konuşması peltek biri olarak görmek …neyse

   6. Elif Cevapla

    Fetih değil savaş filmi olarak izlesek güzel olmuş ama konu istanbulun fethi olunca bir hayli sacmalamislar. Bir kere ulubatli hasan fatihi kilinc hocası filan değil fetihten 1 gün önce şehit olan bir adamdir. Aksemsettin. Hz. İse kösedir. Çok iyi araştırılması gereken bir olayı arastirmadan çekmişler. Bizim nesilde bunu çok begeniyor. Yazikk !!

 6. karamsar Cevapla

  Bu kadar para harcamasalardı keşke,
  Ve filmin ismi ulubatlı hasan olsa daha iyi olacakmış.
  Umarım Spielberg aynı filmi çevirmez:).
  Herşeye rağmen tarihimizin sinema için zengin bir kaynak olduğunu göstermiştir bu film;
  “Surda bir gedik açtık, mukaddes mi mukaddes
  Ey kahpe rüzgar, artık ne yandan esersen es”

 7. SAHİN70 Cevapla

  Biraz evvel filmden çıktım.Bunca yıl amerikan tarihini izledik,ecnebilerin başarılarını,irlandanın kurtuluşunu vs.Hepolayın kahramanlarına imrendik.Şİmdi bir film yaptıkki kendimizle bir kez daha gurur duyabiliriz.İzlediğim en iyi Türk Tarihi filmiydi;Ulubatlı hasanın sancağı dikip şehit olduğu sahneye dayanıp ağlamayacak bi arkadaşı sanmıyorum.Kesinlikle izleyin ve Tütk müslümanı olduğumuzla gurur duyun

  1. murat Cevapla

   kardeş senin duyguların iide . filmin senin duygularınla alakası olmadıını anlamadınmı . aşk filmi yapmışlar . ulubatlı hasanı melekler destekleyipte o surlara çıkarmıştır . eranın bakışları değil . abuk sabuk yapmışlar filmi yalan çekmişler hiçmi okumadınız tarihi fatih istanbula öylemi girdi

 8. sezer Cevapla

  hollywoood film çekicek konu bulamazken bizim kısa metrajlı, tarihimizden bile 100 lerce film çıkar… tabi sağlam bütçe kaliteli yönetmen film 10 üzerinden 10 teşekkürler arkadaşlar…

 9. Burak Cevapla

  Olaylar biraz daha hızlı gelişmiş. Bazı bölümlerinde tüylerinizi diken diken ediyor , gözlerinizi dolduruyor. Bazı sahneleri ise uzun ve kurguya nazaran önemsiz. kast , grafik , görsel , oyuncular harika. Namaz kılınış sahnesi ve fetihten önce askerle konuşma sahnesi etkileyici. Döneminde mehteranın olmaması büyük eksiklik. Surları dövüp mehteranla istanbula gireceği bir sahne hayal etmiştim ama yinede çok beğendim. İzlemenizi tavsiye ederim.

 10. Onur Kalkan Cevapla

  Bende Almanyada(Dortmund) ilk izleyenlerdenim. Bekledigim gibi güzel bir film. Bazi sahneleri tarihe eklenmis gibi, ancak bu eklentiler tarihte olanlari etgileyecek seviyede degil. Mesela ulubatli Hasanin sultanin sürekli yaninda olmasi. Oysa Sultan Hasani bayragi diktiginde görüyor ilk olarak. Ama unutmayalimki bu bir belgesel degil bir film. Bir kac karekterin ön plana cikmasi lazim!! Yoksa belgeselden farki olmaz. Bu degisiklikler ne Osmanliya nede kahraman orduya hic bir sekilde zarar vermiyor. Herkese tavsye ederim filmi.

 11. Merve Cevapla

  Bence de film guzeldi ama Fatih in İstanbul aski daha on planda olabilirdi.. Oncelikle Fatih daha on planda olmaliydi..

 12. yunsal Cevapla

  filmin genel yapısı mükemmel olmuş fakat ulubatlı hasan çok fazla sahnede göze çarpıyor ancak fatihin oynadığı sahne çok az gibi geldi bana bir de gemi çekme sahnesi sanki biraz uzun çekilebilirdi bunun dışında diğer arkadaşların dediği gibi mehter olsaydı güzel olurdu yalnız filmin savaş sahneleri genel itibariyle mükemmel ötesi

 13. gökmen Cevapla

  mükemmel bir film kesinlikle gitmenizi tavsiye ederim bidaha gitmeyi düşünüyorum kesinlikle sinemada izlenmeli namaz kılma sahnesi,savaş sahnesi ve butun sahneler mükemmeldi rekor kırması gereken bir film türk olan herkes gitmeli yapanın düşünenin emeğine sağlık süper olmuşşş :D:D:D

 14. Cihat Cevapla

  çok film biliyorum fakat böyle bir filmi gerçekten daha önce tahmin edemezdim.. TÜRK olarak tüylerim diken diken oldu elbette eksikler olacak elbette ufak tefek yanlışlar olacak bunları mazur görmek lazım.. bu bizim filmimiz daha iyisini yapan varsa çıksın yapsın ! şimdi Mohaç muharebesini ve Çanakkale Destanını bekliyoruz.. adamlar bi taraflarından savaş uyduruyorlar bizde ise savaştan bol bir şey yok.. dünyada en şanlı tarihi olan bizler ne yazık ki çok iyi kullanamıyoruz tarihi berbat olan pisliklerle dolu olanlar ise tam tersini yapıyor.. NE MUTLU TÜRKÜM DİYEBİLENE! RABBİ’M ŞEHİTLERİMİZE ve ECDADLARIMIZA RAHMET EYLESİN PEYGAMBER EFENDİMİZİN ( S.A.V.) ŞEFAATİNE DAHİL EYLESİN AMİN.

 15. hologram Cevapla

  Filmi ilk seansda izledim.Harcanan paraya göre iyi iş çıkartmışlar.Bazı sahneleri gözlerimi yaşarttı.İzlemeyen arkadaşlar özellikle iyi bir ses sizteminin olduğu sinamaları tercih etsin,zira ses efektleri gayet başarılı.Genel olarak oyuncular başarılı performans sergilemiş.Herkese iyi seyirler.

 16. berrin Cevapla

  çok güzel bi film yıllardır böyle bi filmi bekliyorduk tarihimizde daha neler yatıyorda zaten …ama ulubatlı hasan’a çok fazla yer verilmiş sultan mehmete filmde hasret kaldık resmen ve finali bi anda oldu bitti daha uzun sürebilirdi zafer anı ve filmde oğluna göstermediği güler yüzü finalde o küçük kıza göstermesi hoş değildi’bence’.ama kesinlikle gidilip destek verilmeli dünya birazda bizden,tarihimizden konuşsun bunuda gişede gösterelim .

 17. ilhan Cevapla

  Filme gerçekten emek verilmiş, masraftan kaçınılmamış. Görsellik mükemmel. Zaman zaman duygu yüklü zaman zaman da heyecan dolu. Şuana kadar Türkiyede’yapılmış en profesyonel film diyebilirim. Tek kusuru bazı arkadaşların da belirttiği gibi en azından kuşatma da bir fetih marşı olmalıydı. Bukadar güzel bir yapımda bunu istemeyerek te olsa belirtme gereği hissediyor insan. Çünkü o sahnede herkes mehteri duymak istedi diye düşünüyorum. Tebrikler filmin yapımcılarına. Umarız bu bir ilk olur ve daha niceleri çekilir bu güzellik ve kalitede filmlerin.

 18. ilhan Cevapla

  O dönemde Mehteran yok diyen Murat isimli arkadaşa; (Murat diyor ki:
  16 Şubat 2012, 23:08
  Film gayet başarılıydı,namaz kılınış sahnesi harikaydı. Gemilerin karadan yürütüldüğü sahne ve bu kararın verildiği an kısa tutulmuş onun dışında ufak tefek animasyon eksiklikleri dışında bir hata yok. Gidilip izlenilmesi destek verilmesi gerekir. Mehter marşının olmayışına gelince o dönemde henüz Mehteran takımları yoktu bu sebeple eklenmemiş.)

  O dönem yani Fetihte mehteran vardı: Fatih Sultan Mehmet, Fethin devam ettiği bir sabah şafakla beraber topçularının yanına gitti. Toplar atılırken, Okmeydanı’na dolmuş binlerce ulema, hep bir ağızdan tekbir getirmeye başladılar. Yüzlerce davul ve zurnadan oluşan devasa bir mehteran düşünün. Osmanlı ordusuyla beraber, savaş meydanında bulunuyor. Fatih Sultan Mehmet, İstanbul surlarının önüne geldiğinde, 300 kişilik mehter takımında, 100 zurna, 70 davul durmadan çalıyor; kalp ve ruhları coşku ve heyecana getiriyor. Okmeyda’nındaki ikinci mehter de Haliç surlarına hücum eden kıtaların harp şevkini artırıyordu. Gök gürültüsünü andıran korkunç ve insanın içini ürperten sesler çıkarıyorlar, topların seslerini bile susturuyorlardı. Yine Fatih Sultan Mehmet, İstanbul’a giren muhteşem zafer alayının ortasında, gözlerini yıkılmış surlara dikti, sonra atını ileri sürdü. Maiyet bölükleri, yeniçeri arkasındaki mehteran, davul ve zurnalarını çalarak devirler açıp kapayan, asırlar önce müjdelenmiş olan bu mutlu güne mutluluk katıyor ve cenk havası çalıyordu. Zaferlerden sonra ezan okunur ve mehter çalınırdı.

 19. batmanforever Cevapla

  Açıkça söylemek gerekirse film baya güzeldi gerçekten bu konuyla ilgili yapılabilecek en iyi filmlerden biri.filmden çıkmadan bazı sahnelerin daha uzun olması gerektiğini düşündüm ama filmin zaten baya bi uzun olduğunun farkına varınca yönetmene hak verdim.ancak daha gaza getirecek müzikler kullanılabilirdi.

 20. türkboyu Cevapla

  flim güzeldi ama eksikleri vardı bana göre neden mehter yok ALLAH aşkına mehter unutulurmu hiç ayrıca akşemsettinden cok az bahsedilmiş dini konular konusunda cok eksik flim yinede tşkler emeği gecenlerde tavsiye ederim gitmek isteyenleri

 21. Murat Cevapla

  Bence şahane olmuş evet bazı yerler gercekten kısa mesela bir anda gemiler karadan yürütüldü bı hazırlık Yada bu düşünce nasıl çıktı belli değil ama bu ve benzeri bir kac eksik bile filme 2. gidişimi engelleyemez gitmeyen gercekten cok şey kaçırmış olur

 22. begümm Cevapla

  çok çok güzel bir film.. herkesin emeğine sağlık ..türk ve müslüman olmaktan bir kez daha onur duydum ..kesinlikle izlenmeli hemde birden fazla…

 23. balta Cevapla

  inanılmaz bir filmdi. gerçekten o kılıç sahneleri, efektleri… 300 spartalıdan çok bir farkı yoktu bence. anlatılmaz yaa, gidin para verin ki adamlar daha da iyisini yapsın, ceddimizin tarihini tüm dünyaya böyle duyursun. HELAL OLSUN. emeği geçen herkesin eline yüreğine sağlık…

 24. ayseee Cevapla

  bende ilk günü izleyebildim filmi gerçekten çok çok çok beğendim yurt dışı yapımlarla kıyaslamaya gerek bile yok sahte kahramanlık hikayeleri şişirilerek anlatılmıyo bu filmde tamamen gerçek Türk tarihi ve zaferi umarım devamıda gelir tabi bazı kesimleri rahatsız edecektir bu film buda ne kadar başarılı olduğunu gösterir zaten buarada filmdeki fatih sultan mehmet ancak bukadar iyi olabilirdi son konuşma sahnesi,namaz sahnesi harika daha çok şey yazabilirim ama bence herkes izlemeli bu güzel yapımı iyi seyirler…

 25. metin Cevapla

  muhteşem bir filmldi. tarihimizi ve yüce ecdadımıza gerçek anlamda anlatabilen ilk filmdi diyebilirim. bu tür filmlerin devamının gelmesi dileğiyle yapımcılarına yönetmenine ve tüm kadrosuna emekleri için teşekkür ediyorum.

 26. ONUR SAKARYA Cevapla

  2130 seansında izledim filmi.Filmin bitmesini istemedim. İnsanın tüyleri diken diken oluyor.Hele top döküm sahnesi ve şahin topun ilk patlatıldığı sahne harikaydı.Oyuncuların hepsi harikaydı.Bu film ayakta alkışlanır.Gidin arkadaşlar.Gidin ki faruk aksoy gibi insanlar daha iyilerini yapsınlar. Duyduğum kadarıyla serdar akar’da Çanakkale içinde filmini yapıcakmış. Umarım bu böyle uzar gider.Herkes uğraşsın bu işlerle.Sıkıldık artık paranoyak filmler izlemekten.Türk filmi diye gidiyoruz.Bunalım olup eve geliyoruz.Oysaki şu an öylemi. Ulubatlı hasan diyorum başkada birşey demiyorum.

 27. ergul5353 Cevapla

  Film harika olmus inanin aksiyon sahnelerini bu kadar inandirici beklemiyordum son dogus sahnesi muukemmeldende ote gercekmis gibiydi hala etkisinde kaldim turklugumle gurur duydum tekrar gitmeyi dusunuyorum

 28. RAmazan Cevapla

  Arkadaşlar filmi yapanların eline sağlık herkese tavsiye ediyorum. Mükemmel her kuruşunu hak ediyorlar. Gidin sinemada izleyin

 29. cemilbar Cevapla

  filmde bazı eksikler vardır mesela mehter marşı sonra ak şemsettin konuk oyuncu gibi işlenmiş halbuki filmin baştan sona içinde olması gereken bir karakterdi aksiyon sahneleri güzeldi ancak filmde daha ince detaylar ortaya konulabilirdi genel olarak iyi bi film diyebilirim.

 30. NAZLI Cevapla

  film güzeldi. ancak gemilerin karadan yürütülüşü sahnesine gerektiği kadar önem verilmemiş gibi geldi bana. ayrıca fetihten sonra fatihin istanbula girişi daha gösterişli olabilirdi. bunlar tabiki ince ayrıntılar detaylar.film bir savaş filmi olarak değerlendirilirse güzel ancak fethin ruhuna inancına yakın değil. maneviyat eksikliği var diye düşünüyorum. ve son olarak bu adımın tarihimizin yeni nesile aktarımı için bir başlangıç olarak değerlendirilip tüm ekibi takdir ediyorum.

 31. merve Cevapla

  harıka bır fılm her turk ınsanın ızlemesını ısterım.
  ustunde yasadıgımız toprakların kıymetını bılmemız gerektıgı dusunuyorum.Bastıgın yerı toprak dıyıp gecme tanı dusun altındakı mılyonlarca kefensız yatanı…

 32. Ayy Cevapla

  Film kesinlikle izlenmeye değer..Efektler kostumler, sahneler çok başarılı ve tatmin edici.
  3 saate yakın sürdü ve zaman nasil geçti anlamadım bile.

  Detaya çok girmek istemiyorum ama son sahneyi Rumlar izlediklerinde alay ederler diye düşünüyorum:)))
  Çünkü Fatih sevgiyle gülücüklerle falan karşılanıyor:PPP

 33. moon Cevapla

  film çok iyi.

  Detaya çok girmek istemiyorum ama son sahneyi Rumlar izlediklerinde alay ederler diye düşünüyorum:)))
  Çünkü Fatih sevgiyle gülücüklerle falan karşılanıyor:PPP

 34. hamza Cevapla

  sahnelerde eksiklikler vardı mesela karadan yurutulen gemılerın ne ıse yaradıgı hıc gosterılmedı dıyaloglar yetersızdı daha heyecanlı daha guzel seslendırmeler yapılabılırdı bırcok kısınınde dedıgı gıbı tam hucum sırasında mehteran hucum marsını calabılırdı vesaıre vesaıre ama genel anlamda ılk olması ıtıbarıyle basarılıydı ızlemekte fayda var:):)

  1. canan Cevapla

   karadanyürütülen gemilerin ne işe yaradığını gayet güzel anlattılar bence sen dikkatli izleyememişsin haliçi geçemedikleri için karadan yürüttüler gemileri bence türklerin yaptığı en iyi filmdi

 35. mahir çelik Cevapla

  istanbul 1453 de fethedildi kolay olmamış değilmi?daha iyisi olabilirdi.ama türk sinemasında bir çağ kapandı yeni bir çağ başladı tebrikler…

 36. kaan Cevapla

  film çok gzl ama ben belkediğimi alamadım perdede osmanlı ordusunu göremedim film müziklerine boşuna para harcamışlar bence osmanlının kendi müziği var zaten ‘mehter’ ama filmin hiç bir yerinde görülmüyor ve duyulmuyor.sanki cennetin krallğını izlyormuş gibi bir his uyandırdı bende… fatih sultan mehmet han hz. fethe hocası olan ak şemseddinle gidoyor ama ak şemseddin hz. manedi destek veriyor şavaşa.. filmde fethi peygamberimzin övgüsü için değilde inat uğruna fethediyomuş gibi gördüm mehmet hanı… gnel olarak film güzel türk tarihinin en gzl en byk bütçeli şavaş filmi.. ama dediğim gibi ben hiç etkilenmedm daha gzl ve gerçekçi olabilirdi.filmi hollywood hayranları çok beğenir tavsiye ederim ama osmanlı aşıkları için film hiçte abartılcak derecede gzl değil çünkü perdede osmanlı yoq.. daha gzl ve gerçekçi olabilirdi dini yaşayışı örf adet herşeyiyle aslına uygun ve daha gzl bir film yapılabilirdi… filmi izledikten sonra anladım ki AKSOY bu filmi hollywood’a girmek için çekmiş.. bnlar benm fikrim:)

  1. gerekli Cevapla

   arkadaşım iyi güzel kendi fikirlerini yazmışsın ama Türk aşığıysan Osmanlı aşığıysan önce Türkçeyi düzgün kullan. Bunlar ne öyle ” gzl, byk, yoq ” özelliklede “yoq” ne ya . . .

 37. hacer Cevapla

  her sahnesinde geçmişi hissettirdi.bir filmden çok daha fazlasıydı anlayabilene.mutlaka izlenilmesi gereken bir baş yapıt.emeği geçen herkese sonsuz teşekkürler..

 38. baran Cevapla

  Filmde en göze çarpan suya sabuna dokunmayalım anlayışının bir kez daha yansımış olması 1-Fetihte savaş sahnesinde neden mehteran konulmaz? 2- Bayrakların durumu nedir öyle korkar ayak bir hilal konulabilmiş. Bu mudur tarihi film.

 39. firdevs Cevapla

  film mükemmel ötesi olmuş. tabiki bazı sahneleri kısa kesilmiş bize kalsa içine çok daha şeyler koymayı isterdik.Mesela 2. Murat ın Hocası Hacı Bayram ı Veli Hz. ne 2. Murat a Beşikteki şehzade mehmet i göstererek Konstantin i feth etmek Şehzade mehmet e nasip olacak demesi atlanamazdı bence. Ayrıca Fatih in hocası Akşemsettin in başından sonuna kadar filmde olması gerekirdi çünkü Fatih sultan mehmet hocasını hiç yanından ayırmazdı. Ulubatlı hasan a çok yer verilmiş ama biraz filme heyecan katması için verilmiş olabilir ama tarih okuyanlar ulubatlı hasan ın sancağı dikene kadar meçhul asker olduğunu bilir.
  Film herşeye rağmen mükemmel herkesin izlemesi gerekir. bu filme rekor kırdırmak lazım. hadi herkes fetih 1453 e

 40. gereksiz Cevapla

  hepinize çok teşekkür ederim sinemada izleyecektim kararsızdım. muhteşem yüzyıl yapımcısı yaptığı için kararsız kalmıştım. ellerinizden öperim…

 41. özgür Cevapla

  ŞU ANA KADAR TARİH ANLATAN ENGÜZEL FİLM MÜKEMMEL OLMUŞ.. AMA SAVAŞ SAHNELERİNDE ASKERİMİZ MEHTERAN VE ALLAH ALLAH NİDALARI İLE SAVAŞ YAPTIĞINI GAYRİ MÜSLİM GAVURLAR BİLE BİLİRKEN NEDEN BU ATLANMIŞ ANLAMIŞ DEĞİLİM. FARUK AKSOY HOCANIN ELLERİNE SAĞLIK AMA İMANI ZAYIF OLDUĞU ÇOK BELLİ ETMİŞ. SAYGILAR SUNAR EMEĞİ GECEN HEKESTEN ALLAH RAZI OLSUN…

 42. nil Cevapla

  Filmi yarın izleyebileceğim, heyecanı içindeyim… Yorumlara bakılırsa çok güzel… Dış ülkelerde yüksek sayıda kopyasının izlenebilecek olması güzel… Hollywooddan gösterim hakları için teklif geldiğini okumuştum, çok gurur duydum. Özellikle Türk tarihinin en önemli dönemlerinden birinin konu edilmesi ve bunun uluslararası alanda ses getirmesi fikri bile harika. Yorum yapan arkadaşlardan tarihimizin başka dönemlerine dair film çekilmesi tavsiye ve istekleri yapılmış, ben ermeni tehcirini konu alan bir film yapılmasını çok isterim. arşivlerimiz iyi bir şekilde incelense ve sinemaya uyarlansa haklılığımızın duyurulması açısından büyük bir hizmet olur…

 43. fatih Cevapla

  filimde bazı tarihi gerçekler gözardı edilmiş mesela fatih ile ulubatlı hasan hi tanışmıyorlardı.ama filim herşeye rağmen mükemmel olmuş bu filme gişe rekorları kırdırmak lazım.

 44. Aylin Aras Cevapla

  olumsuz yorum yapanların hepsine bir cevabım var. maddi-manevi bunca kısıtlılık arasında, Türkiye şartlarında en iyisi budur. Daha fazlasını biz kaldıramayız zaten. Öyle saçma yorumlar yapılıyor ki inanamıyorum. örn: “Osmanlı zamanında öpüşme varmıydı?, Ulubatlı Hasan’a hiç yakışmamış” vs.. Yahu bu memlekette bebekleri leylekler mi getiriyor anlamıyorum. Ağzınızın suyunu akıtarak izlediğiniz amerikan filmlerine böyle yorumlar yapıyor musunuz hiç? Ayıp yahu bu kadar basit olmayın. Dekolteymiş… şuymuş buymuş… Emeğe saygıyı öğrenin önce!

 45. ertugrul Cevapla

  Yani kısaca şunu dile getirmek istiyorum.herşey dört dörtlük olamaz buna imkan yok.illaki atlanmış yerler olur,bunları kusur olarak görmeyin.o tarihteki yaşananları 160 dakikaya sığdıramazsınız ama bu 160 dakikada olması gereken herşey fazlasıyla var,gerek görsel effectler,gerek oyuncular,gerek ses effectleri,gerek kostümler vs vs.Tam anlamıyla dört dörtlük bir film kimse bu böyle olmuş,yok şöyle olmuş gibi yorumlar yapmasın,herkez arkasına yaslanıp filmi tekrar tekrar izlesinler.1453’ü anlatan varmı böyle kaliteli bir film gösterin bana.izlerken bile insanın tüylerini diken diken yapan bir tarih.süper ötesi.emeğe saygı lütfen…

 46. yavuz Cevapla

  bundan sonrada ALLAHIN izniyle atamız yavuz sultan selim filmi çekilir çok isterim çekilmesini.onu tanımak bence dünyayı keşfetmektir.yaşasın osmanlı

 47. ünal Cevapla

  filmde maneviyat sıfır, keşke filmi çekmeseydiler izledigime pişman oldum; yıllar önce çekilen bi ömer muhtar filmiyle kıyaslayın

 48. yavuz Cevapla

  bence bu zamana kadar yapılmış en güzel film cihan ünalın oynadığı kuruluş dizisi osmancık osman gaziyi tanıtıyor mutlaka izleyin mesajları çok güzel.ha bide 4.murat

 49. Ali Cevapla

  Cok basit islenmis konular en muhtesem gemilerin karadan yurutulme olayinda fatihin bi emir verme sahnesi olmaliydi filmde kullanilan muzik hic etkileyici degildi cok daha iyi olabilirdi kendi oglunu opmeyen fatih filmin sonunda kiz cocugunu cok candan kucaklamasi sacma geldi bana sizi bilmem bu paralar harcanip yapilmisken daha iyisi olabilirdi ulubatli hasan fetih etmis gibi algiladim ben istanbula giris daha agir cekilebilirdi guzel bi mizikle cok eksik olmus cok ismi para yapar

 50. HAMİDO Cevapla

  İstanbul’un fethi,Fatih Sultan Mehmet ve askerleri ancak bu kadar önemsizleştirilirdi.Tam bir rezalet.Kime hizmet ediyorlar anlamadım.ÇOK KÖTÜ BİR FİLM.

 51. Ahmed Cevapla

  Henüz seyretmesem de öncelikle tebrikler.
  Keşke güzelce araştırılıp anlamlı geçişlerle bir de mehter olsaydı tam olurdu. Bu gerçekten çok mühim bir eksiklik. Zira mehter çok önceden beri vardır ve ordunun vazgeçilmezidir. Ayrıca dünyanın ilk askeri musikisidir. Savaşlarda fetihlerde askeri aşka, galeyana getiren coşturan, cengâverliği artıran en önemli unsurdur. Yukarıdaki arkadaşlardan biri karıştırmış, “II. Mahmud zamanında kurulmuştur” demiş tam tersi, kurulmamış kaldırılmıştır.
  Topkapı’daki “Panorama 1453″ müzesi çok etkileyici olmuş. Orada mehteran bölüğünü de çok güzel resmetmişler gerçekten. Doğrusu daha seyretmeden üzüldüm diyebilirim. Umarız bir çığır açar daha güzellerinin önü açılmış olur.

 52. Yakup Cevapla

  Kendi kendime şimdi bir hristiyan olsam ve bu filmi izlesem Fatih’in kendi egolarını tatmin etmeye çalışan bir dikdatör ve az bir zorluk görünce kendini hemen kaybeden karaktersiz biri olduğunu düşünürdüm. Film aynen National Geograpicte yayınlanan Kuran ve İslam belgeselindeki gibi İslamın öldürmeyi ve kanı emrettiğinin mesajlarını gizliden veriyor. Ayrıca Ulubatlı Hasan’ın o kızl ilişkisini yabancı tarihi filmlere özenip hadi koydun bari o insana saygı gösterde küçücük bir sahne ile nikah kıydıklarını falan göster. Ama yok gayrimeşru ilişki olması lazım ya. Araya iki tane dini unsur koyunca bizim millet filmdeki bir çok saygısızlığı görmezden geliyor. Fatih peygamber övgüsü almış bir liderdi. Peygamber övgüsü alan liderin karısı ve II.Beyazıd’ın annesi olan kadın yabancı erkeklerin yanında göğüs dekoltesiylemi durur? Yazık olmuş onca paraya.

  1. Furkan Cevapla

   tamamen katılıyorum yakup kardeş, gerçekten filme objektif olarak bakarsan güya bizanslıların şehri kahramanca savundukları, Fatih’i ise şehri fethetmek amacıyla değil, işgal etme amacıyla savaşmış gösteriyor. Filmin bazı sahneleri “muhteşem!” olmuş. gel bu filmin adını “muhteşem fetih!” olarak değiştirelim(!).

   1. fatih Cevapla

    yakup kardeşim ağzına sağlık. senınle aynı fıkırdeyım. avrupalıların yapmak ıstedığını bız yapmısız. osmanlı padısahlarını kendı keyfının kahyası, her dedığını yaptıran bırı olarak gostermısız. bızım padısahlarımızın danısma kurulu yok mu? oyle kafasına goremı hareket edıyor? nerde onlar nerede akşemsettin???

 53. ferhan Cevapla

  sayın faruk aksoy filminizi bugün seyretim malesef ne yazık ki umduğum kadar değildi filminiz sonderece berbat olmuş çekimler falaket grafikler falaket hele müzikler tam bir façiya olmuş ne yazık ki bu yazılanlar gerçek filmin çekim hataları çabası

 54. serkan Cevapla

  Filmi öncelikle tüm eksiklik ve acemiliklere rağmen cesaret edilmesinden ötürü sevdim.Bazı sahneler çok etkileyiciydi ama film müzikleri güzel olmamış.Müzikleri mercandede yapsaydıda alem müzik duysaydı.Bide filmde oynayan bazı oyuncular çok acemiydi ve bu bariz belliydi sanırım bütçeden kaynaklı bir durum söz konusuydu kimseye bu konuda laf söyleyemem.Lakin bir sahne vardı çooook güldüm ulubatlı gece surlara saldırırken bir rum ateşi aşağıdan yangın çıkartıyor yeni ulubatlının yanına gelip ABİ YANIYORUZ KAÇALIM demedimi gülme krizine girdim.Ama tekrar ediyorum film güzel di 5 üzerinden 4ü hak ediyor bence.Bu bir milattır hollywoodun görmezden geldiği çağ açıp kapayan devasa bir savaştır Ellerinize sağlık TEBRİK EDİYORUM

 55. mehmet Cevapla

  FETİH 1453
  Elinize aldıgınız ,İstanbulun fethini anlatan herhangi bir yazıda olan bilgiden çok daha az vedoğruluk payı taşımayan tamami ile o buyuk yüce zaferi değersizleştirme uğraşıdır.

  Nasıl olurda Osmanlı gibi, İslam dinini dünyaya yaymak ve bu dine hizmet etmek için herşeyini ortaya koyan atalarımızı böyle hafife alararak bir film çekile bilir . Bu film tamami ile hayal ürünü ve zırvalıktır… . insanların hassas inançlarıyla bu şekilde dalga gecme terbiyesizliğini nasıl gösterirsiniz ,ne duygularla beklentılerle gittiğimiz filmde osmanlıda dekolteli açık sacık padişah hanımı destura edep ölcülerine hiç önem verilmiyen bir hanedan , fatih sultan mehmetin halkı tarafından istenmiyen aciz biri imajı , sultan mehmet in eğitimi donanımı hakkında hiçbir bilgi verilmemesi (bir sahnede ufaktan değinmişler ondada herşeyi bizansı yıkmak için öğrendiği söylenmiş ) , fatihin hocası AKŞEMSETTİN in yerine göbekli konuşmayı beceremiyen bir kişi , ulubatlı hasanın zinası ve nikahsız ilişkisinden kadının hamile kalişını ve bu kadının bize nekadr önemli biriiymiş gibi empoze edilişi surları yıkan topları yapan kişi olarak gösterilmesi saymakla bitiremicemiz saçma sapan birçok değer azaltma çabası.Bu zihniyetteki kişiler yıllarca farklı oyunlar oynayarak; tek bilgi kaynagı ekran olan tv dizileri ile bilinçlenen malesef cahil halkı şimdide böyle bir filmle sinema da yanlış bilgi şırıngalanması yolunu denemekte .FETİH 1453 Osmanlı tarihinin bu denli önemli bir zaferine en önemlisi bu tarihe olan saygının ve yüceliğinin bakirliğine bir tecavüz den başka bişey değildir !!!

 56. Furkan Cevapla

  abi onu bunu boşverin de filmin baş kahramanı ulubatlı hasanın garip bir yeniçei askeri olduğu herkes tarafından bilinir, ne işi var hükümdarın huzurunda, paşalarla aynı mevkide… bi de lan nikahlanmadan era’yla mercimeği fırına veriyorlar. ben justinyanüsle ulubatlı hasanın arasında kostüm olarak hiçbir fark göremedim. Ulubatlıyı, o dönemdeki (ortaçağdaki) bir avrupalı jön gibi giydirmişler.

 57. tarık guncu Cevapla

  eleştirmek oldukça kolaydır. sonuçta bir çaba vardır takdirdir. ancak tarihimizin en büyük 2 savaşı çanakkale savaşı ve fatihin istanbulu fethidir.
  ancak bu savaşı dönem filimi olduğu için gerçeğe yakın bir tatda konunun akışını sağlanabilir ise başarı elde edilecektir. bu savaşın kazanılmasını gerçekleştiren büyük unsur dökülen büyük toplar ve gemilerin b planı olarak savaşın osmanlı lehine dönmesi için gemilerin insan gücü ile tepeleri aşırarak halice indirilmesidir. ancak gemiler sadece 1 dk işlenmiş. istanbula giriş bu kadar kolaya basite indirgenmemeli idi. akşemsettin köy cami hocası halinde olmamalı idi. onun gelişi daha sağlıklı işlenmeli idi. fatihin eşinin kudreti anlatılmalı idi. ulubatlı diye anılabilirdi hasan. bizansın kudreti bu kadar düşük olmamalı idi. hele filmin başındaki kuş bir kabus gibi görselliğe ahip idi. konuşulacak çok şey var ancak genede başarıdır.

 58. yusuf Cevapla

  film kalitesi en sağlam hollywood filmlerine taş çıkartır derecedeydi… ulubatlı hasan tabi ki şahsına münhasır film yapılır bir şahsiyettir ama filmin duygusal kısımlarını onun aşk hayatıyla doldurmak yersizdi bence… fetih hakkında hiçbir bilgisi olmayan biri filmi izlese ‘nooluyo yaa’ der.. kitap okunmuş, tüm önemli sahneler bir bir ve arka arkaya filme konulmuş. bağlantı yok senaryo arasında.. gemiler karadan geçirilmesi 15 saniyelik ‘bir masa üzerinde tasarlanması’ fikri ile çok daha açıklayıcı olurdu… e gemiler geçti. imparatora bilgi verildi gemiler unutuldu sonra da hiç konusu geçmedi… tüm önemli sözler, tüm önemli olaylar arka arkaya yerleştirilmiş film oldu denmiş… çok daha fazla bilgi sahibi olunması ve bunların kamera önüne duygusal olarak da yansıtılabilmesi lazım… kesinlikle desteklenmeli… ki eleştiremeyeceğimiz filmler de çıkabilsin…

 59. selim Cevapla

  Fetih 1453 filminde karakter şeçimini kim yapmış gerçekten merak ediyorum: fatih, Akşemseddin, ulubatlı hasan, askerler gibi karakterleri filmi izlediğinizde bir değerlendirin…

 60. Bulent Cevapla

  Istanbulu meger ulubatli hasan almis, fatih otaginda takilmis, bilgisayar basinda hazirlanmis film 17 milyon $ nereye harcanmis anlayamadim.
  Iki esas oglan kilicla dovusurken( ulubatli ile diger kopyasi, surekli karistirdim) arka planda dovusen figuran askerlere dikkat edin celik comak oynuyorlar sanki. Baston yemis gibi ayakta durup kilici salliyorlar sadece. Cok hata var cok

 61. nurcan Cevapla

  sadece film olarak bakınca güzel dememek mümkün değil.ancak iş istanbulun fethine gelince ne yazıkki duygusu ve görkemi eksikti.bir sabah kalkınca haliçte 50 tane gemiyi gören bizanslıların tepkisi bukadar sıradan olmamıştır herhalde.ayrıca film boyunca ulubatlı hasan fazladan gösterilmiş oysa o zaten bi kahraman her sahnede olması gereksizdi.ama fatihi oynayan oyucu çok başarılıydı.

 62. İSMAİL ŞAFAK Cevapla

  KONULARIN ÇOK KISA ANLATILMASINI GEREKİYORDU Kİ FİLM DAHA DA FAZLA UZAMASIN BELGESEL İLE SİNEMA FİLMİ ARASINDAKİ FARK İŞTE BURADA SEYİRCİ FİLMDEN ZEVK ALMAK İÇİN SİNEMAYA GİDERKEN BİRAZDA KENDİNİ EĞİTMELİ KİM KİMDİR KİMİN OĞLU, AVNİ KİM, Vb. EKSİKLİKLERİNİZİ GİDERİN VE SİNEMAYA ÖYLE GİDİN VEYA OLDUĞU GİBİ KONUYU BİLMİYOR GİBİ SEYREDİN KEYFİNİ ÇIKARTIN FİLMİN BEN BEĞENDİM YAPANLARA EMEĞİ GEÇENLERE TEŞEKKÜR EDERİM.UZUN YILLAR DA SEYREDİLECEK HİT BİR FİLM OLMUŞ.

 63. Fatih Gümüş Cevapla

  En BÜYÜK HATA
  filim gereçeğe çok yakındı ve güzeldide ancak fatih İstanbula öylemi girmiş? hocası akşemsettin yaya fatih At üstünde? Hani ordaki tarihe geçmiş Akşemettin olayı? olay bu filimde nasıl atlarsınız atlamaktan ziyade yanlış yansıtırsınız ? geçekten şaştım. gereçeği merak edenler açıp okusunlar.Ve tarihin yazıdığı Koskoca Fatih sizcede çelişkilerle dolumuydu?

 64. mehmet gümüş Cevapla

  filim gereçeğe çok yakındı ve güzeldide ancak fatih İstanbula öylemi girmiş? hocası akşemsettin yaya fatih At üstünde? Hani ordaki tarihe geçmiş Akşemettin olayı? olay bu filimde nasıl atlarsınız atlamaktan ziyade yanlış yansıtırsınız ? geçekten şaştım. gereçeği merak edenler açıp okusunlar.Ve tarihin yazıdığı Koskoca Fatih sizcede böyle çelişkilerle dolumuydu? Bu kadar basit bir adammıydı. Yiğidi oöldür Hakkını yeme Filim olarak güzel Anlattığı olay için yetersiz eksik ve Yanlış

 65. dilek Cevapla

  film bu güne kadar izlediğim en iyi Türk filmiydi.isteyince bizimde çok güzel filmler ortaya koyabileceğimizi kanıtlar tarzda yapıldığını düşünüyorum ki ,yine bizim vereceğimiz destekle çok daha iyilerinin çekilip ilerleyen yıllarda hollywood un çekiciliğinden sıyrılacağımızı umuyorum…hiç bir film kusursuz değildir.olumlu ve ya olumsuz bir çok eleştiri yapılıyor.bugüne kadar yapılmış türk filmlerine kıyasla mükemmel olan bir filme,olumsuz yöne bakıp yerden yere vurmak yerine ,destek çıkıp türk sinemasının daha iyi bir yere gelemsine destek olmalıyız elştirileri yıkıcı değil yapıcı yönde yapalım ki ülkemiz gelişsin.izlemeyenlere mutlaka tavsiye ederim bir çok yerinde tüyler ürperten soluksuz bir film ile karsılacaklarına emin olabilirler .)

  1. Unal Cevapla

   Yaa koca istanbulun tum agaclari aynimiydi ? Ne gozle baktiniz filme ayasofya puslu agaclar copy paste ayni adam hem hain hem yeniceri bari i 5 islemci kullansalardi belki yerdik yaziklar olsun 17 milyon usd barlarda harcanmis demekki 1 milyon usd ye krali cekilr hemde carpitmadan

 66. Unal Cevapla

  Aziz nesin haklimiymis acaba demekten kendimi alamiyorum bu ne ya truva 300 spartali ve yuzuklerin efendisi karisimi bir ucube bumu dur ? Koskoca F.S.M hadi ya 1970 lerdeki kahpe bizans cuneyt arkin daha realdi tamamen ticari sacma sapan carpik bir film insan utanir biraz hele aksemsettin hazretlerini sunus sekli tam rezalet ecdadimizdan utanmamiz gerek ulubatli hasan ise tam bir fiyasko kazonovamidir nedir ayri bir muaamma yaziklar olsun o kadar

 67. tarafsız Cevapla

  bence oldukça başarılı bir yapım olmuş (faruk aksoy’dan beklemediğim kadar hem de). bol mehter marşı ve dini unsurlar isteyenler sevgili cüneyt abimizin filmlerini izleyebilirler.

  Erdoğan Aydın’ın “Fatih ve Fetih//Mitler ve Gerçekler” isimli kitabı, belgelere dayanarak 1453’ü en tarafsız biçimde gözler önüne sermiştir.

  700,000 kişilik Osmanlı ordusu, 12,000 kişilik Bizans ordusuyla savaşmış, çok büyük ve gereksiz kayıplar vermiştir. Bizans imparatoru, elinde kılıçla bizzat savaşa dahil olmuştur. Fetihten hemen sonra şehir yağmalanmıştır. Şehrin belediye başkanının önce çocukları sonra kendisi kafası kesilerek öldürülmüştür. Buna rağmen Fatih’in hırsı, kazanma isteği takdire şayandır.

 68. esra Cevapla

  bizanslıların kötü kadın kahkahaları eski türk filmlerini, erol taş ı, hatırlattı açıkçası onlar güldükçe bende güldüm. ulubatlı hasan ve akşemsedin karakterine ise diyecak laf bulamıyorum. hele yurt dışında yabancıların da izleyeceğini düşündükçe üzülüyorum. fetihin eşinin dekoltesi de muhteşem yüzyılıhaklı çıkarır nitelikteydi nedense senaristler yönetmenler bu dekolteden şaşmıyorlar yemin etmiş gibi! 🙂 mehter marşı o dönemde vardı yada yoktu önemli olan bu değil gereksiz bir tartışma. benim aklıma takılan tarihi gerçekleri bu kadar çarpıtan bu kadar kurguya yer veren yönetmen neden küçük bir çarpıtma daha yapıp bir sahnede mehter kullanmamış ki?? işine gelince tarihe sadık kalmış gelmeyince değiştirmiş bu kadar basit gerçi RECEP İVEDİK in yapımcısından böyle bir konuyu filme almasını beklemiyordum, sanırım türkiyenin en çok izlenen filminin RECEP İVEDİK MORONU olmasından utandı önüne geçirmek için fetihi yaptı:) şaka bir yana böle bir sebep olsaydı taktir ederdim ve izlenme oranını yükseltmek için bir kaç kez daha giderdim, saygılar

 69. cenk Cevapla

  izledim bencede güzeldi inşallah daha iyileride yapılacak. tamam o dönemde mehteran takımı yoktu peki , okçularımız neden yoktu sadece fatih sultan mehmet ok atıyordu filmde birde çok iyi bıçak atan hatta düşmanın boğazından vuran askerlerimiz var diye biliyorum eğer yanlış bilmiyorsam.

 70. tayfun Cevapla

  filmi izledim bu filme iki farklı gözden bakıp 2 farklı yorum yapmak istiyorum

  1. bir savas filmi
  turk standartlarının ustunde mukemmel bir film olmus diyebilirim tanınmamıs oyuncular hakkını vermiş hersey cok guzel

  2. istanbulun fethinin filmi

  hayal kırıklıgına uğradım
  öncelikle normal filmlerin aksine tarihi filmler her zaman sonu bilinen olayları bilinen filmlerdir istanbulun fethinin filmi diyince benim aklıma muthiş savas sahneleri geliyor ama yeteri kadar yoktu gemilerin yandıgını görduk karadan yurutulen gemilerin 1 top bile atmayısı eksiklikti şahi topun atıldıgını 2-3 kere görduk daha ihtişamlı anlatılabilirdi bizans kralı sakal bırakabilirdi savas ulubatlı hasan bayrağı diktiğinde dahada alevlenip buyuk taarruzu ve o çoskuyu katlayacak savas sahneleri konulabilirdi ki benim bildiğim hasanın bayrağı dikmesi surların aşıldıgı görülünce öylede olmustu ama orda kestiler istanbulun suriyetinin poster oldugu en azından sinemada cok belli oldu

  daha cok sey yazmak isterdim ama bu filmi adından oturu daha fazla eleştirmek istemiyorum herkese mutlu gunler

 71. can Cevapla

  Filmi izledim ve sunlari gordum: feth ettigimizden cok bizans onunde ne kadar aciz oldugumuzu gordum, bizanslilarin bizden daha cok dua ettigini gordum, yere dusmemis olan Osmanli sancaginin yere dustugunu hatta tekmelendigini gordum, hilalden camiden cok kilise ve hac gordum, macarlilarin gelmemesinden ve satilik bir dokumcu sayesinde fetihin gerceklestigini gordum, Osmanli ruhu yerine gonul eglendiren bir delikanli ile hirs yapmis bir padisahi gordum. ha birde hiristiyanlara verilen sozleri gordum.

 72. mustafa berber Cevapla

  çok ilginç yorumlar başbakan beğendi diye beğenenler var ya yok böyle bir şey bu filme çok güzel denilmez güzel denilmez sadece seyredilir denir tarihi bilmeyen biri bu filmden hiç bir şey anlamaz bakın o karada geçirilen gemiler kalenin fethinde en ö nemli bir role sahipti siz orada ne gördünüz ? bir top değil fatih toplar döktürmüş siz ne gördünüz?özellikle osmanlı askerlerine hayran kaldım zırhın içinde kaybolmuş mihferden gözleri gözükmeyen askerler bu filmi yunanlılar yapsa okey derim askerlere bak elbiselerin içinde kaybolmuş ufak tefek adamlar daha buna benzer bir dünya saçmalık çok sıradan bir film. yok efendim tüyleri diken diken olmuş. nerde ya ben göremedim öyle sahneler.yapmayın 25-30 yıl önce yapılmış cüneyt arkın malkoçoğlu filmleri bile insana TÜRK olduğunu çok daha fazla hissettiriyordu bu filmi muhteşem yüzyılın yapımcıları yapsa çok daha harika film olurdu Aziz NESİN.in dediği gibi koyun olmayalım reklamı görmeyip kendi düşüncelerimizi gösterelim saygılar.

 73. can Cevapla

  +(Olani, gosterilmesi gerekipte gosterilmeyenleri yaziyorum canim kardesim)Simdide gormeyi bekleyipte goremediklerimi yaziyorum: Osmanlinin 700 kusur yil yasamasindaki temel ruhu goremedim, Fatih deki zeka, inanc ve yonetim dehasini goremedim, mehter takiminin orduyu sahlandirisini goremedim, gemilerin daglardan indirilerek taarruz etmelerini goremedim, istanbula girerken Fatih yerine Aksemseddinin onceden girisi ve kendisine cicek verilmesini goremedim.

 74. hakan Cevapla

  kardeşim mehterden 3 hilalden türklükten bu kadar korkmayın ABD’den talimat böyle gelmiş filmde ona göre yapılmış atamızı mustafa filminde nasıl gösterdikleri de ortada ne mutlu türküm diyene

 75. sule Cevapla

  filmi gözyaşları içinde gururla seyrettim..ellerine sağlık,az sayıdaki tarihi eksik ve yanlışlar dışında çok güzeldi, eh muhteşem yüzyıl felaketinden sonra,buna şükür diyoruz. yanlışlıklara gelince Fatih sultan ,genç yaşta tahta çıktıktan sonra haçlı ordusu bunu frsat bilerek saldırmak isteyince,manisaya çekilen babasına mektup yazar ve babasını tahta çağırır,babası kabul etmeyince bir mektup daha yazar ve derki ” babacığım eğer siz padişahsanız tahta geçiniz, ama eğer ben değilim sensiz derseniz ,o zaman size padişah olarak söylüyorum gelin tahta geçin” der ve babası bunun üzerine tahta tekrar döner…
  oysa filmde fatih tahttan uzaklaştırılmış gibi gösteriliyor. esasında haçlılara karşı genç yaşı dolayısıyla kendi isteği ile babası murat hana tahtı bırakmıştır..birde babasının kendine sevgi göstermediği falan iftiradır..murat hanın şehzade mehmete mektuplarını biliyoruz…ama diğer bölümlerde göğsümüz kabardı,ellerine sağlık…

  1. bedia Cevapla

   filme o kadar heyecanla girdim ki osmanlıyı fatihi anlatacak diye ama ne göreyim ki yine kendi padişahlarımızı kendimiz rezil ediyoruz…ulubatlı hasanın kemikleri sızlamıştır …hamile kalmasına kadar sahnelere vakit vardıda kısa bır nıkah sahnesıne mı vakit yoktu .gayrı meşru bir çocuk ile zina ön planda ..hiç fatihin hanımı öyle giyinirmi tesettür namına tek sey yok…fetih mağnen oldu isede burda eser yok….alın bir muhteşem yüzyıl daha …şu zaman da zaten dinden hayadan eser yok barı ecdadımızın zamanını lekelemeyin…onların tanıttığı osmanlıyı bu tarz film ve dizilerle yerle bir ediyorsunuz bunu beğenende zaten osmanlıyı tam manası ile tanımayan ecdadını bilmeyenlerdir….BİRDE EMEĞE SAYGI DİYEN KARDEŞİM SENİN EMEKTEN ANLAYIŞIN CANLARINI BİLE VERİP ,BAYRKLARI , NAMUSLARI İLE DİKEN ULUBATLI HASAN GİBİ PEYGAMBERİMİZİN ÖVGÜSÜNE LAYIK OLABİLMEK İÇİN (EGOSUNU TATMİN İÇİN DEĞİL)ŞAVAŞAN FATİH SULTAN VE BÜTÜN ASKERL GİBİ MÜCADELE EDENLERİN KAZANDIĞI FETİH Mİ YOKSA KARI KIZ AYAĞI İLE DİNİ BİR ARADA TUTMAYA ÇALISAN MAĞNEN ZERRE KULLANILMAYIP ASLI İLE NEREDEEYSE ALAKASI OLMADAN ÇEKİLMİŞ OLAN BU FİLM Mİ …..ECDADINIZI TARİHİNİZİ OKUMUYORSANIZ BİLMİYORSANIZ BARİ BİLENLERE SAYGI DUYUP SUSUN YOK EMEKMİŞ YOK DEKOLTELİ FİLMLERE AĞZI AÇIK KALAN CEMAAATMIŞ …konu unutmayın biz değiliz ….bizim için canlarını feda eden OLMANLININ İSTANBULU NASIL FETİH ETTİĞİ……..!

 76. ahmet enes eren Cevapla

  Türklerin çevirdiği en pahalı film, adı fetih 1453, filmdeki isimler O döneme ait ama işin garini yaşanan hadiselerin hiçbir o döneme ait olmayıp Kurtlar vadisi gibi tamamen hayal ürünü bir film olmuş. film sadece seyredilsin diye filmin adını ve konusunu o döneme benzetmişler. tarihi bir film tarihi gerçeklerden bu kadar mı uzak olur.

 77. mehtap Cevapla

  fetih 1453’ün savaş sahnelerinde yüreğim ağzıma geliyordu çok güzel fatih sultan mehmet’i canlandıran adam çok yakışıklı<3

 78. tugce Cevapla

  Muhteşem yüzyılın ekibi Fetih 1453 izlesin. Osmanlı tariihinin harem odalarında değil savaş maydanlarında yazıldığını görsün.

 79. filmyuvasi Cevapla

  bence bu film çığır açacak bir film. Bizim tarihimizde bir sürü savaş var. bunlarda işlenmeli mesela trablusgarp savaşı enver paşa ve mustafa kemal’in başarılar daha bir sürü savaş olay bunlar film olsa hoolywood diye birşey kalmaz.

 80. nihat Cevapla

  bu film türk tarihinde bir çıgır açmiştır bu konuda yönetmene ve oyunculara teşekkür ederim… yanlız bu filmin 1000 sahnesi varsa 3000 sahneside unutulmuş veya eklenmemiş. bu eksikler filme ve 1453 tarihine gölge düşürmüştür. bu açıdan bakıldıgında çok berbat bir film olmuş. yüzüklerin efendisi gibi hayel ürünü olan bir film bile 10 saat sürerken bizim atalarımızın gerçek yaşadıgı ve tüm dünyanın gıbda ile baktıgı bu büyük zafer sadece 2 saatle sınırlı kalmıştır birde buna eksikler eklenince tarihimiz agır bir yara almıştır. keşke bu filmi hiç izlemeseydim

 81. muray halıcı Cevapla

  Genel itibarı ile Güzel ancak yanlışlar var. fethedemediği için tesbihi koparıp tesbihin üstünde çocuklar gibi zıplayıp duran fatih sultan mehmete akıl vermesi için göbekli bol sakallı bir akşemseddin çağrılıyor ( akşemseddin köse idi) bol sakallı değildi , akşemseddin son günde geliyor akıl veriyor . Akşemseddin fetih süresince fatih sultanın yanından hiç ayrılmadaki ? Birde fetih sonrası kaleden atı ile girerken akşemseddin hoca yaya kalmış peşinden geliyor , hocasına bir at bile vermemiş,. Fetihden sonra bulup göstermesi gereken Eyyup el Ensariyi de ne hikmetse fetih öncesi gösteriyor. Fetih ulubatlı hasan a gelince filim başından sonuna kadar; bunun üzerine çevrilmiş gibi Fatih Sultan mehmet geri planda kalmıştır. ulubatlı hasan Fatihin kılıç hocası da kesinlikle değildi.bizans tarafın dan macarlı birisini getirip hamile bırakıyor. böyle birşey hiç duymadım.

 82. Bülent atış Cevapla

  Filmi şimdi Fox ta izledim hayatımda bu kadar kötü hoolwood kokan, yüzüklerin efendisi benzeri, rambo vari, tamamen bize yabancı ‘ rezil ‘ bir film görmedim, hiçbir manevi duygu yok , Fatih olmamış , ulubatlı tam yüz karası, Fatih’in istanbula girişi sanki gezintiye çıkmış gibi, hatırlayın. Çağrı filminde müslümanların mekkeye girişini hangimiz ağlamadık o sahnelerde yüz olsun bu filmi bize pompalayanlara yapmayın kardeşim film felen istemiyoruz manevi dünyamızı altüst ettiniz

 83. Tarik Cevapla

  Benim anlayamadigim ezan okunurken ulubatlinin karisi diye tanitilan kadinin yariciplak vaziyette ezan bittene kadar sandalyede oturma sahnesi pekte masumane degil.Insanlar ezanami dikkat versinler yoksa kadina mi?Burada vurgulanmak istenen nedir.Ezana saygi diyorum.Ezanin ciddiyeti,izzeti ve manevi havasi zedelenmek istenmis.

 84. berre Cevapla

  yani mehtere de takmıssınız ya film çok güzeldi tabi yanlışlıklar var olucak mesela fatih sultan mehmetin kasrısı açık çok saçma hasanın sevgilisi öyle bir şey yok
  🙂

 85. isimsiz Cevapla

  bnce aile ile birlikte izlenecek film değil birde sinema perdesinde önnüzde kocaman perde sapık yerler var ……. bnce bizim tarihimize,kültürümüze yakışan bir film değil… =(

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.