Fakat Müzeyyen Bu Derin Bir Tutku Film Yorumları

Fakat Müzeyyen Bu Derin Bir Tutku, Altın Portakal ödüllü yönetmen Çiğdem Vitrinel’in 2. filmi. Filmde Arif ile Müzeyyen’in aşkı ve yaşadıkları olaylar anlatılıyor. Arif, bu zamana kadar hiçbir kitabı yayımlanmamış bir yazardır. Kadınlar hakkında ise belli düşünceleri vardır. Müzeyyen ile tanıştıktan sonra bütün düşünleri yok olur. Çünkü Müzeyyen farklıdır. Onun için hiçbir kadına benzemiyordur. Ama Müzeyyen’in gerçek bir insan olup olmadığı ise filmin sonuna kadar bir soru işareti olarak kalmaya devam ediyor.

Fakat Müzeyyen Bu Derin Bir Tutku, İlhami Algör’ün aynı ismi taşıyan romanından uyarlanarak beyazperdeye taşınmış bir film. Kitapta sürekli Arif’in kafasının içindeki düşüncelerden aktarılan hikâye, filmde birebir kitaba sadık kalamıyor. Ama en önemli nokta ise en önemli yerlerin filmde kullanılmaması olmuş. Müzik olarak ise Türkçe rock’ı benimseyen film, müziklerinde katkısı bulunan Harun Tekin’e filmde ufak da olsa bir rol vermiş.

Filmde Erdal Beşikçioğlu ve Sezin Akbaşoğulları başrollerde yer alıyor. İkisinin filmdeki uyumu inkar edilemeyecek kadar iyi. Özellikle Erdal Beşikçioğlu’nu son dönemde sürekli aynı tarz rollerde gördüğümüzden Arif karakteri onu başka yerlere taşımış. Böylece onun başka rollerde de ne kadar başarılı olduğunu hatırlamış olduk.

Kısaca film, bir kitaptan uyarlandığı için ülkemizdeki diğer aşk filmlerinden biraz uzak duran, final sahnesinden sonra oldukça düşündüren, iyi bir film. Elbette ki kitabı okuyanlar büyük bir kıyas içerisine girecek, eksikleri fark edecek. Ama vizyona girmiş yeni bir senaryo ve yeni bir film olarak bakıldığında, izlendiğinde pişman olunmayacak kadar ilginç bir film.

İyi seyirler…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.