Etkili Bir Blog Yazısı İçin İpuçları

Birkaç taktik uygulayarak, blogunuza ziyaretçi çekebilir ve ideal okuyucularınızı koruyabilirsiniz.

İpucu 1:
Hedef kitlenizi belirleyerek blog için etkili bir içerik oluşturmak ilk kurallardan biridir. Hedef kitleniz alakasız konuları barındırmayacak, dolambaçlı olmayacaktır.

İpucu 2:
Yazınıza “Geçen gün düşünüyordum da”, ile başlamak veya “Biliyor musun, yaz neredeyse bitti ve ….” gibi, bir blog yazısı her zaman dikkat çeker ve okuma isteği uyandırır. Kısa, açıklayıcı cümleler yazmak ve tüm gereksiz kelimeleri ihmal etmek önemlidir. Yayınlamadan önce tekrar okuyup inceleyin. Okuyucuların blogunuzu terk etmesi çok zaman almaz; yazım özensiz olduğu için çıkmaları kolay olabilir.

İpucu 3:
Zengin başlıklar oluşturun. Konu ile ilgili olan stratejik anahtar kelimeleri kullanarak çekici başlıklar yazın. Anahtar kelimeler arama motoru optimizasyonu uzmanları tarafından altın olarak lanse edilir. Blogunuzda sık sık kullanmak istediğiniz anahtar kelimeler ve anahtar sözcük vardır. Blogunuza bir başlık yazmak için, bu anahtar kelimeleri kullanın. Bu kelimeler arama motorlarının yanı sıra okuyucuyu uyarır. Başlıklar mümkün olduğunca açıklayıcı olmalıdır. Belirsiz olmayın. Başlık koyarak gerçekten ne hakkında yazdığınızı ya da okuyucu için neler olduğunu açıklayın. Unutmayın, okuyucularınız önemlidir.

İpucu 4:
İlk cümleleri büyük yazabilirsiniz. Mesajın başlık kısmına kullandığınız aynı anahtar kelimeleri kullanarak optimize edilmiş ilk paragrafı yazabilirsiniz.

İpucu 5:
Yazarken, paragrafları kısa tutun. En fazla bir ya da iki cümle olabilir ve daha sonra yeni bir paragraf ayırın. Bazen sadece bir cümle, bir paragraf kadar etkili olabilir. Unutmayın, çoğu okuyucunun acelesi olabilir. Okuyucunun hızlı bir şekilde mesajı kavraması için işi mümkün olduğunca kolaylaştırmalıyız.

İpucu 6:
Listeler kullanın. Araştırmaların kolay sindirilebilir olması tercih edilir ve onlar için aşağı yığın halinde olması yerine liste veya maddeler halinde yazarak yazının düzenli olduğunu gösterebilirsiniz. Bu ipuçları, içerik oluşturmak ve okuyucu kazanmak için iyi bir başlangıç olacaktır.

2 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.