Ergenlikte Cilt Bakımı

İlerleyen yaşlarda olabildiğince güzel ve sıkı bir cilde sahip olmak, cildin zamanından önce yaşlanmasını önlemek ergenlik ve genç erişkinlik dönemlerinde doğru bir şekilde bakım yapmakla direkt olarak ilgilidir. Kızlarda regl dönemiyle beraber, erkeklerde de 14 yaş civarında androjen hormonlarının artmasıyla bazı değişiklikler ve sorunlar başlar; akne sorunu ve kıl dönmeleri gibi. Ergenlikte cilt bakımı çerçevesinde cilt temizliği öncelikli öneme sahiptir. Yüzü temiz suyla ve sert sabunlar kullanmadan yıkamak, kozmetik bakım ürünlerini yaşa ve cilt tipiyle sorunlarına uygun ürünler arasından seçmek gerekir.

Ergenlik döneminde cilt bakımı için genç kızların yapması gereken şeylerden bazıları mineral makyaj ürünleri kullanmak, fondöten ve pudra kullanmaktan kaçınmak ve asla makyajla uyumamaktır. Her iki cinsin de güneş koruyucu ürünler kullanması gerekir; böylece güneş ışınlarının cilde vereceği zarar asgariye inecektir. Ergenlik ve ilk gençlik dönemlerinde detoks ve şok diyet yapmak insana ilerleyen yıllarda yumuşak ve sarkmış bir cilt olarak geri dönebilir.

Ergenlikte cilt bakımı için doğal içerikli kozmetik ürünleri kullanmalı, genç ve hassas cildinize fazla kimyasal madde temas ettirmemelisiniz. Bu ne kadar zor gelse de sivilceleri sıkmaktan kaçınmalısınız, yapmanız gereken şey yaş dönemine uygun bir bakım yapmak ve süreç içinde yok olmalarını beklemektir. Çok rahatsız esici bir durum varsa bir dermatoloji uzmanından yardım alabilirsiniz. Sivilceleri sıkmanın sorunun daha da büyümesine ve yüzünüzde lekeler kalmasına yol açabileceğini her zaman kendinize hatırlatın ve bunu yapmaktan kaçınmaya çalışın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.