En uzun boyluya 60 numara ayakkabı!

Dünyanın en uzun insanı, Sultan Kösen için 60 numara ayakkabı üretildi. 5 ayakkabı yapılabilecek malzeme harcanan ayakkabı 2 kilo…

Ayakkabı Dünyası Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Akbacakoğlu tarafından hazırlattırılan 60 numaralı kalıba göre ayakkabı yapıldı. Bu konuda sıkıntı çeken Kösen’e büyük ölçüde yardımcı oldu.

Akbacakoğlu’nun AA muhabirine yaptığı açıklamaya göre Sultan Kösen’le tanışmaları şöyle;

“Yurtdışından döndüğümde İstanbul Havaalanı’nda Sultan Kösen’i farkettim. Doğruca yanına giderek kendimi tanıttım ve müzede tanıtacağım bir ayakkabısını istedim. Kendisi bana bir Alman firmasının üretmiş olduğu 2 çift ayakkabısının olduğunu söyleyerek ’Ayakkabın var mı diye sormuyorsunuz, ayakkabı istiyorsunuz. Size verdiğimde ben ne giyeceğim?’ dedi. Bu sözlerden çok etkilendim. Ankara’ya gelir gelmez ayakkabı ustamızı çağırdım, olayı ve 60 numara ayakkabı yapmamız gerektiğini anlattım. Ustamız, ’kalıp bulursanız ben de ayakkabıyı yaparım’ dedi.

İstanbul’daki kalıpçılarımızı aradık ancak onlar buna imkan olmadığını, tornaya, makinaya böyle bir kalıbın sığmayacağını söylediler. Ancak biz bu konuda ısrarcı olduk, ’elde bile olsa bu kalıbı yapın’ dedik. Sonunda 60 numara kalıp geldi.

Bundan sonra Sultan Bey’in ayakkabı sıkıntısı olmayacak. Kalıp bizde, ustamız da burada.”

-BİR ÇİFT AYAKKABI İÇİN 5 ÇİFT AYAKKABILIK MALZEME-

Sultan Kösen’e kendisi için ayakkabı yapacaklarını bildiklerini, Kösen’in de  kullandığı ayakkabıların çok estetik olmadığını ifade ederek, ”renkli, modaya uygun ayakkabılar istediğini” söyleyen Akbacakoğlu, Kösen için estetik tarzda, nubuk deriden, 60 numara çok özel ayakkabılar yaptıklarını belirtti.
Ayakkabının altının, ökçesinin hakiki kösele olduğunu, ayakkabının alt kısmını 2 kilogram ağırlığında hakiki köseleyi incelterek yaptıklarını anlatan Akbacakoğlu, ”5 ayakkabı yapacağımız malzemeyi 1 çift ayakkabı için kullandık. Ayakkabıların ağırlığı 2 kilogram” dedi.
Mehmet Akbacakoğlu’nun Sultan Kösen için yaptığı ayakkabılardan sonra Kösen de Akbacakoğlu’nun koleksiyonu için eski ayakkabısını verdi.
Akbacakoğlu, koleksiyonunda dünyanın en uzun insanlarından biri olan ve geçtiğimiz yıllarda hayatını kaybeden Halil İbrahim Kuzucu’nun 51 numara ve NBA oyuncusu Dikembe Mutombo’nun 55 numara olan ayakkabılarının da bulunduğunu belirterek, ”Şimdi Sultan Kösen’in 60 numara ayakkabıları da koleksiyonumda yer alıyor. Onun ismiyle yaşayacak. Bundan daha büyük ayakkabı numarası olduğunu, bu rekoru bir başkasının kıracağını sanmıyorum” dedi.

AA

http://www.youtube.com/watch?v=l5I_mSc1o1I

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.