En Sevilen Yerli Diziler – 3

Orta direk Türk aile yapısını başarılı bir şekilde yansıtan Ekmek Teknesi 2002’de ATV’de yayınlanmaya başlamış, daha sonra Show TV’ye geçmiş ve 2005’de bitmişti. Birçok unutulmuş deyim ve atasözlerinin de yer aldığı dizi izleyici tarafından çok beğenilmişti.

Çekimleri Kapadokya’da yapılan Asmalı Konak dizisini başrollerinde Özcan Deniz ve Nurgül Yeşilçay oynamıştı. Bir dönem fenomen haline gelen diziyle beraber bölgeye yapılan gezilerin sayısında artış olmuş, dizinin çekildiği konak çok sayıda ziyaretçiyi ağırlamıştı.

En sevilen yerli diziler sıralanırken Kara Melek’i es geçmek olmaz. Dram/macera türündeki 1997 yapımı dizinin reytingleri oldukça yüksekti. Dizide kötü bir karakter olan Yasemin Saylan’ı canlandıran Sanem Çelik rolü canlandırmakta gösterdiği başarıdan dolayı ‘Altın Objektif’ ödüllerinden birini almıştı.

Unutulmaz bir karakter olan Aliye’yi yine Sanem Çelik’in canlandırdığı Aliye dizisinde Nejat İşler, Ayla Algan ve daha birçok usta oyuncu da yer almıştı. Birçok izleyicinin yüreğini dağlayan, ağlatan sahnelerle dolu dizi yayınlandığı dönemde büyük ilgi görmüş ve zaman zaman tekrarlar yüzünden sıkıcı bir hal alsa da izleyici kitlesini kaybetmemişti.

1992 yapımı Kızlar Yurdu başta Perran Kutman tarafından hayat verilen Müstesna karakteri olmak üzere birçok karakteriyle izleyiciyi fetheden son derecede keyifli ve sıcak bir diziydi. İzleyicilerin tekrar bölümlerine de ilgi gösterdiği bu eğlenceli yapım Türk televizyonlarındaki en sevilen yerli diziler arasında bulunuyor.

Bir ailenin yaşadığı çeşitli olayları anlatan Baba Evi 1997’de ATV’de yayınlanmış ve 2002 yılında sona ermiştir. Jenerik şarkısını Aşkın Nur Yengi’nin seslendirdiği dizi Orhan Kemal tarafından kaleme alınmış olan Küçük Adamın Romanı’ üçlemesinin ilk kitabından uyarlanmıştır.