En Sevilen Yerli Diziler – 1

Yerli dizi denilince önce tek kanal seçeneğinin TRT olduğu dönemlerin sevilen dizisi Perihan Abla gelir akla. En sıcak ve samimi komşuluk ilişkilerinin anlatıldığı dizinin başrolünde oynayan isimler Perran Kutman ve Şevket Altuğ’du.

En sevilen yerli diziler sıralanırken İstanbul’un Samatya ilçesinde çekilmiş bir mahalle dizisi olan İkinci Bahar’ı anmamak olmaz. Dizinin başrollerini Şener Şen ve Türkan Şoray gibi iki usta oyuncu paylaşıyordu.

Zuhal Olcay’la Uğur Polat’ın yanı sıra başka birçok ünlü ismin de rol aldığı Yeditepe İstanbul sıcak mahalle ilişkilerinin ve kadın dayanışmasının hikaye edildiği çok güzel bir diziydi.

Erdal Özyağcılar ve Perran Kutman’lı Şehnaz Tango ikili arasındaki yarı komik yarı hüzünlü aşk hikayesi üzerinden hayatın her yanına dokunan etkileyici bir diziydi.

90’ların unutulmaz dizisi Süper Baba’daki unutulmaz Fiko karakterine can veren isim usta oyuncu Şevket Altuğ idi. Bu uzun soluklu dizi ekranların en beğenilen yapımları arasındadır.

En sevilen yerli diziler listesinde unutulmaması gereken bir yapım da Derya Alabora, Zuhal Gencer, Fikret Kuşkan ve daha birçok ünlü oyuncunun yer aldığı bir TRT dizisidir: Şaşıfelek Çıkmazı.

Türkiye’nin 12 Eylül 1980 öncesi döneminden kesitler sunan Çemberimde Gül Oya darbe dönemini hikaye eden ilk yapım olarak kendine özel bir seyirci kitlesi toplamıştı.

Gülse Birsel’in senaryosunu yazıp başrolünü üstlendiği Avrupa Yakası karakterleriyle adeta fenomen olmuş bir komedi dizisiydi.

Başrollerini henüz yitirdiğimiz usta isim Tuncel Kurtiz ile Kenan İmirzalıoğlu ve Cansu Dere’nin paylaştığı Ezel seyircinin büyük ilgi gösterdiği dram-aksiyon tarzında bir diziydi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.