En Çok Saldırıya Uğrayan İşletim Sistemi

Fiyatı yüz lira olan telefon ve tabletlerden tutunda, binlerce liraya çıkan hatta dolarla satılan cihazlara kadar, hepsinde kullanılan yaygın işletim sistemi Android. Ancak Android işletim sistemini cihazlarında tercih edenler yoğun siber saldırılara uğruyorlar. Peki, Android neden fazla siber saldırıya maruz kalıyor? Rakamlar bu saldırıların çokluğu karşısında insanı şaşırtacak derecede. Öyle ki geçen ay Android’e 146 bin saldırı olmuş. Yapılan saldırıların büyük çoğunluğu çevrimiçi bankacılık işlemlerini hedef almış durumda. ABD’de yapılan bir araştırmaya göre, saldırıların%79’u Android’e yapıldı. Android’in bu denli yoğun saldırıya uğramasında, çok yaygın bir işletim türü olmasının büyük etkisi var. Ayrıca cihazların hepsi homojen bir performansa sahip değil. Düşük performanslı cihazlar bazı güncellemeleri yapamadığından dolayı saldırılar için uygun bir hedef oluyor.

Samsung bu duruma çare olarak, Android tabanlı cihazlarına, fabrika çıkışlarında güvenlik yazılımları yüklemeyi düşünüyor. Ancak bu önlemin bir bedeli olacağı da aşikâr. Zira sürekli çalışacak olan güvenlik yazılımları güç tüketimini %3-5 arasında artıracağı tahmin ediliyor. Haliyle bu durum genel performansı etkileyecek. Ancak kaçak bir yazılımın sizden habersiz mesajlar atması ya da telefonunuzdan gene sizden habersiz aramalar yapmasının doğuracağı sonuçlar göz önüne alındığında, ek maliyette getirse de, Samsung’un projesi mantıklı görünüyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.