Elysium: Yeni Cennet Film İncelemesi ve Yorumları

Yönetmenliğini Neil Blomkamp’ın(Yasak Bölge) yapmış olduğu Elysium: Yeni Cennet filmi, 2013 ABD yapımı Bilim kurgu-Aksiyon türünde bir film. Seçkin bir oyuncu kadrosu bulunan filmde başrolleri Matt Deamon(Max),Âlice Braga(Frey),Jodie Fosters(Secretary Rhodes) Şharto Copley(Kruger-A Takımı) ve William Fichtner(John Carlyle) paylaşmış.

Elysium: Yeni Cennet filminin konusu kısaca şöyle:2154 yılında dünya yaşanmaz bir haldedir. Hava kirlenmiş sağlık ve eğitim gibi hizmetler verilemez olmuştur. Ancak bu sadece fakir insanlar için geçerlidir. Parası olanlar, Dünya Atmosferinin dışında Elysium adı verilen her türlü olanağın olduğu bir merkez kurmuşlar ve burada büyük bir lüks içinde yaşamaktadır.

Fabrikada çalışan Max, yüksek radyasyona maruz kalır. Tedavi edilemezse 5 gün içinde ölecektir. Ancak tedavinin yapılacağı tek yer, Elysium’dur. Elysium’a gidiş bileti, Zengin bir işadamının beyninde ki bilgileri almasına lazımdır. Bu bilgiler dünyanın kaderini değiştirecektir.

İçinde yaşadığımız dünya filmin kurgusuna çok yabancı değil. Nitekim günümüzde dünyanın belli bir bölümünde her türlü konfor varken diğer bir yarısı ise tüm bu olanaklardan yoksun. Bu gerçek filmi başarılı kılan etmenlerden biri. Bourne serisi ile aksiyonda yeteneklerini gördüğümüz Matt Deamon, Max rolünün hakkını vermiş. Aksiyonda abartıya kaçmada rolün dramatik yönünü iyi vurgulamış. Fakat Jodie Foster donanımında bir oyuncu için verilen rol, oyuncunun yeteneklerini sergileyebileceği bir alan bırakmamış. Karakter esnemeye imkân vermeyen dar bir kalıp oluşturmuş.

Elysium: Yeni Cennet sırtını tamamıyla bilgisayara dayamayan sağlam bir bilim kurgu. Elysium: Yeni Cennet’in mekân tasarımı ise oldukça yaratıcı. Film keyifli bir 110 dakika sunuyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.