Eksik Film Yorumları

Oyuncu Barış Atay’ın ilk yönetmenlik deneyimi olan Eksik, Cuma günü sessiz sedasız vizyona girdi. Darbe döneminden sonra yaşanılanları konu alan filmde, 30 sene ayrı kalan bir ailenin hikayesi anlatılıyor.

Eksik, iki kardeş olan Deniz ile Türker’in hikayesini filmin odak noktası yapıyor. Türker, dede ve nine tarafından büyütülen, annesinden koparılan bir çocuk. Annesi o zamanlarda Deniz’e hamile. Baba deseniz gözaltındayken kaybolmuş. Ortada kopuk bir aile var. Türker, seneler sonra annesi ve kardeşiyle karşı karşıya geliyor. Ama Türker, bu ayrılığın nedenini devrimciliğe bağlayıp, devlet kuralları ile büyümüş bir çocuktur. Yani babasının tam zıttı, yetişkin bir birey olmuştur.

Devrim ise engelli olarak dünyaya gelmiştir. Yetiştirilme tarzı olarak baktığımızda da iki kardeş birbirlerinden çok farklılar. Filmde Barış Atay’ın engeli kardeşini canlandıran Özgür Emre Yıldırım’ın performansı görülmeye değer. Gerçekliğiyle oldukça inandırıcı bir oyunculuk sergiliyor. Hem yönetmen hem de Türker karakterine hayat veren Barış Atay da rolüne oldukça uyum sağlamış.

Bu iki kardeşin filmde vermeye çalıştıkları mesaj çok farklı. İkisi de bir şeyler anlatmak istiyor, bir dertleri var. Ama biri duygusal yönden meseleyi izleyiciye gösteriyor. Diğeri ise daha çok sistemi ele alarak, devrimcileri eleştiren insanları eleştiriyor.

Özetle Eksik, bir şeyler anlatma derdi olan, sadece film olsun diye yapılmış bir yapım değil. İzlemek isteyenlere tavsiye ederim.

İyi seyirler…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.