Ekşi Maya Nasıl Yapılır? Gerçek Ekşi Maya Tarifi

Ekşi Maya Nasıl Yapılır

Ekşi maya nasıl yapılır? Sorusu pandemi dönemimin en önemli konuları arasında yer alıyor. Çocukluğumuzdaki o enfes tad damaklarımıza yer edinmiş ve o lezzeti her defasında bir yerlerde aramaya başlıyoruz. Sizlere sunacağımız maya tarifi ile çocukluğumuzda yediğimiz ekşi mayalı ekmeği hazırlamak oldukça kolay! Sizler için hazırladığımız ekşi maya tarifi ile doğal beslenmenize katkı sağlayabilirsiniz.

Ekşi Maya Tarifi

Ekşi maya tarifi oldukça kolay ve zahmetsiz bir işlemdir. Mayayı hazırlamak için su, un ve bir de cam kavanoz yeterli olacaktır. Kullanılacak unun kalitesi önemli olduğundan, tam buğday unu, çavdar unu ya da benzeri bir un kullanabilirsiniz. Ekşi maya hazırlamak işte bu kadar kolay!

Ekşi Maya Tarifi

Ekşi Maya Nasıl Yapılır?

Temizlemiş olduğunuz cam kavanozun içerisine 200 gram unu ve 200 gram suyu ekleyin ve kaşık yardımıyla kıvama gelinceye kadar karıştırın. Hazırlamış olduğunuz mayanızın üzerine bir bez örterek 24 saat sıcak ortamda beklemeye bırakalım. Ortam durumuna ve sıcaklığa bağlı olarak bu süre 2-3 katına çıkabilir. Bu süre sonunda üzerinde baloncuklar oluşmaya başlayacak ve bu işlem bize mayanın yaşam belirtisini gösterecektir.

İçerisinden mayanın yarısını alın ve aldığınız miktar kadar su ve un ilave ederek besleme işlemini gerçekleştirin.

Ekşi Maya Besleme Ve Saklama Koşulları

Yukarıdaki aşamaları gerçekleştirdikten sonra her gün düzenli olarak besleme işlemini gerçekleştirmeniz gerekir. Mayanızın 400 gram olduğunu düşünürsek, her gün içerisinden 200 gramını alın ve içerisine 100 gram un ve 100 gram su ekleyerek besleme işlemini gerçekleştirin.

Kullandığınız unun kalitesi düşük olursa sulanmaya başlayacak ve bu durum normal olarak karşılanır. Yeni besleme gününde kaliteli un kullanarak bu olumsuzluğu ortadan kaldırabilirsiniz. Mayanın sıcak ortamda beklemesi ile birlikte cam kavanoz kullanmaya özen gösterin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.