Ekranların Anti Kahramanları

Film ve dizilerde kötü karakter olmasına rağmen çok sevilen anti kahramanlar oldukça mevcut. Artık iyi rolleri oynayan insanlara pek de hayranlık duyan kimse yok. Bundan böyle devir, ağzına geleni söyleyen, tuttuğunu koparan ve intikamını sonuna kadar alanın yanında olma devri. Bu karakterler dizilerin ve filmlerin vazgeçilmezleri artık.

Behzat Ç.

Dizide Behzat Ç. nin yanı sıra birçok karakter anti unvanını taşıyor. Ama özellikle Erdal Beşikçioğlu’nun oynadığı Behzat karakteri, kendi doğrularından şaşmayan, gerekirse kuralları çiğneyen, bunalımları olan ve bazı anlarda ağzı bozuk bir kişi. Ama iyi oyunculuktan mıdır nedir, biz bu adamı her şeyine rağmen sevdik.

Kuzey

Kuzey güney dizisinde izlediğimiz Kuzey karakterinin özelliklerine bakacak olursak; hapse girmiş, bıçaklanmış, kardeşinin sevgilisine aşık, dış görünüş olarak bakıldığında Kıvanç Tatlıtuğ olmasa gerçek hayatta kıro olarak adlandırılacak bir tip. Ama gerektiğinde bağlama çalan, duygularını içinde yaşayan biri olması herkesin kendinden bir şey bulmasını sağladı ve çok sevildi.

Dexter

Yabancı dizilere baktığımızda da durum farklı değil. Anti kahramanların en sevilenlerinden biri Dexter. Dexter, her bölümde insanları doğrayan yani bir katili canlandırılmasına rağmen diziden çok Dexter’ı canlandıran Michael C. Hall’a ilgi daha çok.

Anti kahramanlar çok fazla. Mesela House dizisinin Dr. Gregory’si, Fight Club’daki Tyler Durden, The Crow’un Eric Draven’ı gibi…

Arka Sokaklar ve Behzat Ç. gibi iki polisiye dizisine baktığımızda Behzat Ç.nin Rıza Babadan daha çok sevilmesi ve o karakterin zirveye taşınmasının nedeni ne olabilir?

Anti kahramanları bu kadar sevmemizin nedeni içimizdeki gerçeğe daha yakın olmasıdır. Bizim söyleyemediğimiz ya da yapamadığımız şeyleri yapan, kuralları yıkan insan bizim kahramanımız oluveriyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.